• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Slovan po statočnom boji siahal v penaltovej dráme na postup, ale v Európskej lige pokračuje Olympiakos

Slovan po statočnom boji siahal v penaltovej dráme na postup, ale v Európskej lige pokračuje Olympiakos

Kouč Slovana Vladimír Weiss starší bol po súboji sklamaný. Škoda, hrali sme výborne proti ťažkému súperovi. V desiatich sa nám podarilo vyrovnať. Penalty podľa mňa nie sú lotéria, ale hra nervov.

12.8.2022 (Webnoviny.sk) - Futbalisti úradujúceho slovenského majstra ŠK Slovan Bratislava sa v sezóne 2022/2023 nepredstavia ani v Európskej lige. V kvalifikačnom kole totiž nestačili na grécky Olympiakos Pireus.

Po minulotýždňovej remíze 1:1 v Grécku dosiahli "belasí" v domácej odvete remízu 2:2 po predĺžení, keď v riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1.

Na Slovan čaká súper z Bosny

Zverenci trénera Vladimíra Weissa staršieho neuspeli v penaltovom rozstrele, v ktorom na domácej strane neuspeli dvaja exekútori, u hostí iba jeden.

Olympiakos Pireus získal istotu účasti v pohárovej Európe počas celej jesene 2022. V play-off EL vyzve izraelský klub Maccabi Haifa, ktorý v 3. kvalifikačnom kole Ligy majstrov vypadol cyperským Apollonom Limassolom.

Na Slovan čaká play-off Európskej konferenčnej ligy proti tímu HŠK Zrinjski Mostar z Bosny a Hercegoviny, ktorý v EKL postúpil cez kazašský Tobol Kostanaj.

Prvý duel absolvuje bratislavský tím u súpera 18. augusta, odvetu o týždeň neskôr odohrá doma.

Belasí dokázali dvakrát vyrovnať

V odvete hostia viedli zásahom Philipa Zinckernagela z 54. minúty, no v závere počas tlaku vyrovnal Ivan Šaponjič a vybojoval predĺženie.

Ešte pred koncom riadneho hracieho času po druhej žltej karte putoval predčasne pod sprchy Myenty Abena.

V prvej časti predĺženia naklonil misky váh opäť na stranu hostí Aguibou Camara, no Slovan aj druhýkrát v zápase vyrovnal, tentokrát zásluhou Andreho Greena.

V penaltovom rozstrele neuspeli za domácich Juraj Kucka ani Giorgi Čakvetadze, za hostí neskóroval iba Malong Pierre Kunde.

Tréner Weiss bol sklamaný

"Nemám slová. Bojovali sme až do konca, to je sympatické. To, že nám ľudia tlieskajú, je odmena za výkon. Dalo sa postúpiť. Chvíľu si teraz musíme oddýchnuť, cez víkend zvládnuť ligu a potom ísť odhodlaný s cieľom postúpiť," zhodnotil brankár Adrián Chovan v prenose RTVS.

Kouč Slovana Vladimír Weiss starší bol po súboji sklamaný. "Škoda, hrali sme výborne proti ťažkému súperovi. V desiatich sa nám podarilo vyrovnať. Penalty podľa mňa nie sú lotéria, ale hra nervov. Bohužiaľ, nezvládli to Čakve ani Kuco. Diváci boli fantastickí, takýto Slovan ľudia chcú. Siahli sme si na dno síl, ale šťastena nám nepodala pomocnú ruku. Máme ešte jednu šancu a uvidíme, ako sa na to pripravíme," zhodnotil.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie