• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Slovákov stále trápia akútne respiračné ochorenia, ich počet mierne klesol

Slovákov stále trápia akútne respiračné ochorenia, ich počet mierne klesol

Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy, teda zápaly prínosových dutín, ktoré zaznamenali u 319 osôb. Ďalšími komplikáciami boli pneumónie – zápaly pľúc (194) a otitídy – zápaly ucha (149).

Lekári na Slovensku v 49. kalendárnom týždni nahlásili 26 131 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Chorobnosť tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o tri percentá.

V tlačovej správe o tom informoval Odbor Surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom a najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Na ARO najčastejšie ochoreli deti do piatich rokov.

Prevládali zápaly prínosových dutín

Podľa údajov ÚVZ SR malo komplikovaný priebeh choroby 662 osôb, čo je 2,5 percenta zo všetkých ARO. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy, teda zápaly prínosových dutín, ktoré zaznamenali u 319 osôb. Ďalšími komplikáciami boli pneumónie – zápaly pľúc (194) a otitídy – zápaly ucha (149).

Lekári nahlásili 1 465 ľudí s chrípkou a chrípke podobným ochorením (CHPO), čo predstavuje 5,6 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 9,4 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom a najnižšiu v Trenčianskom kraji.


Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu hlásilo 20 výchovno-vzdelávacích zariadení, z toho 14 materských škôl a šesť základných škôl. Päť materských škôl prerušilo vzdelávanie v Nitrianskom kraji, štyri v Trnavskom, dve v Žilinskom, dve v Prešovskom a jedna v Košickom kraji. V Žilinskom kraji evidovali dve zatvorené školy a po jednej v Trnavskom, Nitrianskom, Košickom a Prešovskom kraji.

Tisícky pozitívnych vzoriek

Pracovníci ÚVZ SR zaznamenali v 48. týždni 51 363 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených PCR testami. Je to o 16,5 percenta viac ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. Pri antigénových testoch bolo hlásených 11 651 pozitívnych vzoriek, čo je o 32,5 percenta viac ako v uplynulom týždni.

Vo virologických laboratóriách od začiatku pandémie vyšetrili 4 825 139 vzoriek z PCR testov, z toho bolo 764 112 vzoriek pozitívnych. Hospitalizovaných je 3 434 pacientov. Ochoreniu doposiaľ podľahlo 15 236 osôb. ÚVZ SR dodal, že z celkového počtu bola v roku 2021 najvyššia chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine 15 – 19 rokov.


Najviac pozitívnych prípadov od začiatku pandémie zaznamenali v Prešovskom a Žilinskom kraji. Z 370 doteraz odobratých vzoriek odpadových vôd bolo 352 vyšetrených na prítomnosť SARS-CoV-2. Prítomnosť bola potvrdená v 328 vzorkách. Najvyššiu proporciu pozitívnych z celkového počtu vyšetrených vzoriek bola v Košickom a Trenčianskom kraji a najnižšia v Nitrianskom kraji.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie