• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Slovákom ukazujú ako investovať inak. Môžu sa stať bankármi

Slovákom ukazujú ako investovať inak. Môžu sa stať bankármi

Crowdberry investičná platforma spája slovenských a českých investorov s podnikateľmi, ktorí hľadajú financovanie na rozvoj svojich firiem.

22.2.2024 (SITA.sk) - Crowdberry investičná platforma spája slovenských a českých investorov s podnikateľmi, ktorí hľadajú financovanie na rozvoj svojich firiem. Platforma funguje na princípe crowdinvestingu, čo znamená, že investori sa podieľajú na financovaní firmy prostredníctvom menších investícií spolu s ďalšími investormi. Za roky pôsobnosti investori cez Crowdberry investovali a spoluvlastnia známe spoločnosti ako GymBeam, Isadore, MultiplexDX a desiatky ďalších. Teraz spoločnosť prináša novinku – investori sa môžu stať bankármi a firmám požičiavať kapitál v podobe úveru so zaujímavým výnosom.

Zabehnuté "spoluvlastnenie” dopĺňa "financovanie”

Zabehnuté tzv. "growth equity" investičné príležitosti Crowdberry aktuálne dopĺňa o nový dlhový produkt v podobe investorského úveru (pôžičky) pre firmy a nehnuteľnosti. Tento menej rizikový investičný nástroj prinesie investorom pravidelne vyplácaný úrokový výnos úmerný riziku pri jasne definovaných pravidlách. Odpovedá tak na potreby investorov, ktorí hľadajú aj konzervatívnejšie príležitosti zhodnocovania kapitálu.

"Jednoducho povedané, dlhový crowdinvesting predstavuje poskytnutie pôžičky firme za úrok. Pre investora predstavuje nižšie riziko, fixnú splatnosť a prioritu vo vyplácaní v porovnaní s kapitálovým crowdinvestingom (growth equity), kde investor získava vlastníctvo, resp. podiel v spoločnosti. V prípade dlhového financovania investor môže získať záruky v podobe zabezpečenia úveru.”, vysvetľuje Dano Gašpar, managing partner v Crowdberry.

Dlhové hromadné financovanie ponúka pevne stanovený úrokový výnos, ale skutočná návratnosť môže byť aj nižšia. Riziko predstavuje potenciálne zlyhanie úveru alebo nepriaznivý vývoj trhu. Riešením je diverzifikácia a pochopenie úrokového výnosu so skóringom rizika a zabezpečenia, ktoré Crowdberry analyzuje v investičnej dokumentácii. Práve to je doména Crowdberry, dôkladná analýza s transparentne komunikovanými rizikami investovania.

Investovanie so zaujímavým zhodnotením

Konzervatívnejší investori, ktorí sa chcú v prenesenom význame stať "bankármi", môžu využiť príležitosti hromadného dlhového financovania napr. známeho slovenského festivalu Pohoda alebo so zaujímavým úrokovým výnosom takmer 10 % p.a. požičať kapitál softvérovej spoločnosti. Unimus by Netcore je jednou z 5 firiem na svetovom trhu, ktorá obsluhuje nielen konglomerát s luxusnou módou, ale aj telefonických operátorov či vesmírnu agentúru.

"Dlhové hromadné financovanie prináša investorom vyššie úrokové výnosy, než aké získajú z dlhopisov, bánk alebo sporiacich účtov. Investori dostávajú pravidelné splátky kapitálu a úrokov. Navyše investorom ponúka príležitosť investovať do podnikov a značiek, ktoré poznajú a chcú byť súčasťou ich príbehu a podnikania. Takéto investovanie má navyše aj pozitívny efekt na domácu ekonomiku.” uzatvára Dano Gašpar.

Aktuálne nájdu investori na investičnej platforme Crowdberry aj niekoľko ďalších zaujímavých investičných príležitostí. Investori, ktorí preferujú rizikovejšie, no na druhej strane aj potenciálne výnosnejšie investície, môžu využiť možnosť spoluvlastniť e-commerce Flexdog, ktorý sa zameriava na vyhľadávanie najlepších ponúk streetwear módy, alebo slovenskú biotechnologickú spoločnosť Glycanostics, zameranú na včasnú diagnostiku rakoviny.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie