• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Slováci zahodili obavy a v lete potiahnu k moru, Chorvátsko je stále in, no v kurze začína byť aj Turecko

Slováci zahodili obavy a v lete potiahnu k moru, Chorvátsko je stále in, no v kurze začína byť aj Turecko

Návrat záujmu o zahraničné dovolenky je výrazne ovplyvnený tým, že ľudia prestali mať obavy vycestovať do zahraničia.

Letnú dovolenku v tomto roku plánuje približne 60 % Slovákov. Najčastejšie ju chcú absolvovať na Slovensku, v prípade zahraničia najmä v Chorvátsku.

Trendom letnej sezóny je návrat slovenských dovolenkárov na pláže v stredomorských krajinách, hoci obavy z pandémie čiastočne nahradila finančná neistota pre rastúcu infláciu.

Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Go4insight na prelome mája a júna na vzorke tisíc respondentov vo veku 15 až 79 rokov, a to kombináciou osobného a online zisťovania.

Chorvátsko je najobľúbenejšie

Dovolenkovať na Slovensku chce asi o štvrtinu menej ľudí ako vlani. V letnom období tu predpokladá oddychovať 33 % obyvateľov krajiny.

„Slovensko tak zostáva najčastejšou letnou destináciou Slovákov, dovolenkovať na Slovensku plánuje viac ako polovica tých, ktorí nejakú dovolenku cez leto plánujú,“ uviedol partner Go4insight Rastislav Kočan.


Do zahraničia plánuje ísť na letnú dovolenku tiež tretina obyvateľov Slovenska. Viac ako štvrtina tých, čo plánujú ísť tento rok na dovolenku (12 % z celej populácie), pôjde do Chorvátska k Jadranskému moru.


Chorvátsko zostáva najobľúbenejšou zahraničnou destináciou Slovákov, zavítať by ich tam malo výrazne viac a dvojnásobok oproti roku 2020.

Polovica obyvateľov necíti obavy

„Skokanom roka bude pravdepodobne Turecko, keď sa na prímorské pláže tureckej riviéry chystá až 5 % Slovákov, čo je 4-krát viac ako v roku 2020,“ priblížil Kočan. Do Talianska sa tento rok chystá 5 %, do Grécka 4 % Slovákov.


Návrat záujmu o zahraničné dovolenky je výrazne ovplyvnený tým, že ľudia prestali mať obavy vycestovať do zahraničia.


„Tento rok až polovica obyvateľstva už necíti žiadne obavy z cestovania za hranice, kým rok 2021 bol ešte výrazne poznačený pandémiou a vôbec sa nebála cestovať do zahraničia len menej než tretina obyvateľov,“ dodal Kočan.


Menšie obavy cestovať do zahraničia a zvýšený záujem o dovolenku pri mori podľa prieskumu bude znamenať znížený dopyt po domácom cestovnom ruchu.

Chorvátsko sa už veľmi neoplatí, lacnejšie vás tento rok vyjde dovolenka v Grécku či Turecku


Tohtoročná letná dovolenka spomedzi stredomorských krajín môže byť najlacnejšia v Grécku a Turecku, medzi cenovo výhodné patria aj pobyty v Španielsku a na Malte. Chorvátsko patrí už medzi najdrahšie turistické destinácie v rámci Stredomoria spolu s Francúzskom.


Vyplýva to z analýzy, ktorú na základe makroekonomických dát a porovnaní cien pobytových zájazdov v online rezervačných systémoch najväčších nemeckých cestovných kancelárií na júl a august 2022 pripravil broker CapitalPanda.

Najdrahšie je Azúrové pobrežie

Ceny v Chorvátsku, dlhodobo najobľúbenejšej krajiny na letnú dovolenku Slovákov pre blízkosť Jadranského mora, toto leto vzrástli medziročne v priemere o 20 až 25 percent, výnimkou nie sú ani hotely drahšie o 50 percent.

Najdrahšou zo skúmaných destinácií pre letnú dovolenku je Azúrové pobrežie vo Francúzsku. Tamojší hotelieri totiž cielia na inak ekonomicky situovanú klientelu ako tradičné strediská zamerané hlavne na strednú triedu.

Svoje spravila inflácia i pandémia


Zlacnenie alebo zdraženie ceny zájazdov podľa analýzy priamo súvisí s ekonomickou kondíciou jednotlivých krajín. Grécko a Španielsko tradične trápi vysoká miera nezamestnanosti a celkovú situáciu ešte zhoršila pandémia koronavírusu.


Turecko zase bojuje so závratnou infláciou, ktorá spôsobuje oslabovanie tamojšej meny, a tým aj zlacňovanie zájazdov pre zahraničných turistov.

Analytici brokera CapitalPanda mapovali ceny v obľúbených destináciách pre najčastejšie dĺžky pobytu (7 a 10 dní), rôzne typy stravovania (raňajky, polpenzia, all inclusive) a pre rôzne kvalitatívne kategórie hotelov (počet hviezdičiek). Medzi ďalšie kritéria patrili čo najkratšia vzdialenosť k pláži alebo prítomnosť bazénu v rámci daného rezortu.

Vo všetkých prípadoch ceny zahŕňajú leteckú dopravu a zodpovedajú obdobiu od 1. júla do 31. augusta 2022.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie