• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Slováci vďaka teplému počasiu ušetrili na plyne, niektoré domácnosti však finančnú pomoc potrebujú

Slováci vďaka teplému počasiu ušetrili na plyne, niektoré domácnosti však finančnú pomoc potrebujú

Nezvyčajne teplý september tohto roka napríklad spôsobil, že spotreba plynu nebola vyššia ako v letné mesiace jún až august.

Pre nezvyčajne teplé počasie ľudia na Slovensku šetrili plynom.

Ako uviedli analytici Národnej banky Slovenska (NBS), za uplynulých desať mesiacov tohto roka domácnosti na Slovensku spotrebovali o osem percent menej plynu ako vlani.

V Česku spotrebovali ešte menej

Nezvyčajne teplý september tohto roka napríklad spôsobil, že spotreba plynu nebola vyššia ako v letné mesiace jún až august.

V Česku domácnosti spotrebovali menej plynu ako indikuje vývoj teploty. České domácnosti spotrebovali v mesiacoch január až september 2023 oproti rovnakému obdobiu v roku 2022 o 13 percent menej plynu.

„No teplotou nedokážeme vysvetliť nič z tohto poklesu. Jeden z možných faktorov je aj vývoj cien. Kým na Slovensku sa zvýšili ceny plynu medzi rokmi 2022 a 2023 v priemere o 12 percent, v Česku až o 46 percent,“ dodali analytici.

Neodporúčajú plošnú pomoc

Analytici NBS tvrdia, že niektoré domácnosti finančnú pomoc v reakcii na vysoké ceny energií a potravín určite potrebujú. No plošnú pomoc neodporúčajú.


Má totiž podľa nich dve odvrátené strany. Tou prvou sú obrovské fiškálne náklady. Tou druhou je to, že nefunguje cenový signál. Inak povedané, nezmenená cena nemotivuje k úsporám.


„Takže, ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne. Bez zvýšenia ceny plynu sa spotreba veľmi nezmení. Trhové ceny išli rapídne hore. Nereagujúca spotreba nie je teda len drahá, no má i environmentálne dôsledky a zároveň znamená i pretrvávajúcu zraniteľnosť pre krajinu v jej závislosti na dovozoch plynu. Chýbajúci cenový signál k tomu brzdí a odďaľuje nutné investície,“ uzavreli analytici.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie