• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Slováci už môžu cestovať do Chorvátska bez obmedzení, ako v časoch pred pandémiou

Slováci už môžu cestovať do Chorvátska bez obmedzení, ako v časoch pred pandémiou

V predpandemickom roku 2019 evidovali v Chorvátsku ešte 465-tisíc slovenských turistov, ktorí v krajine strávili tri milióny nocí.

Chorvátsko na začiatku letnej turistickej sezóny úplne uvoľňuje podmienky pre príchod do krajiny.

K Jadranu, ktorý je stále považovaný za „slovenské more“, sa môžu Slováci dostať už bez prekážok zavedených pôvodne pre následky koronavírusu.

Slovensko je podľa rozhodnutia Chorvátska od piatkovej polnoci na zozname tzv. zelených krajín. Zrušené sú všetky doterajšie obmedzenia pre Slovákov pri vstupe do krajiny.

Ako pre portál NašaDoprava.sk dnes potvrdilo Chorvátske turistické združenie, znamená to, že Slováci môžu do Chorvátska vstupovať bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní či o prekonaní ochorenia COVID-19. Stačí im iba občiansky preukaz alebo pas.

Pri ceste do Chorvátska je však naďalej odporúčané vypĺňať formulár EnterCroatia pre ľahšie a rýchlejšie vybavenie na hraniciach. Pri príchode na chorvátsku hranicu môžu totiž osoby, ktoré ho vyplnili, využiť rýchlejší pruh (fast track) s označením EnterCroatia.

Cesty autom asi vzrastú

Chorvátsko patrí medzi Slovákmi dlhodobo k najviac vyhľadávaným krajinám na letnú dovolenku najmä na pobreží Jadranského mora. Aj počas tohtoročnej letnej sezóny tam mnohí zavítajú najmä vlastnými autami, keďže je to blízko.


„Slováci aj v minulých rokoch využívali dopravu vlastným vozidlom kvôli blízkosti destinácie. Je to pre nich pohodlné,“ uviedol pre portál NašaDoprava.sk hovorca Chorvátskeho turistického združenia Andrej Maťko.

„Očakávame, že doprava do destinácie vo vlastnom aute získa ešte väčšiu popularitu, pretože sa cestujúci vo vlastnom aute nemusí podrobovať rôznym opatreniam bežným vo verejnej doprave,“ dodáva.

Vlakom do Splitu, letecky na Brač

Aj tento rok sa môžu Slováci vybrať do Chorvátska vlakmi z Bratislavy do Splitu. Môžu využiť aj letecké spojenie najmä do najviac vzdialenej Dalmácie do Splitu a Dubrovníka z Viedne. Navyše, slovenské cestovné kancelárie zabezpečujú autobusové zájazdy do chorvátskych letovísk pri Jadrane.


Okrem toho chorvátska národná letecká spoločnosť Croatia Airlines plánuje v lete prevádzkovať charterové lety pre cestovné kancelárie z Bratislavy na chorvátsky ostrov Brač. Spojenie bude fungovať od 3. júla raz týždenne v sobotu.

„Záujem prevádzkovať priame lety z Bratislavy do Chorvátska prejavila opäť aj letecká spoločnosť AirExplore. Vlani vybavila na linke do Splitu a z neho takmer tritisíc cestujúcich,“ informovala portál NašaDoprava.sk hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Demovičová s tým, že lety pre tento rok sú v súčasnosti v štádiu rokovaní.

Očakávajú viac Slovákov

V Chorvátsku v tomto roku po uvoľnení podmienok na cestovanie očakávajú predbežne o 20 až 30 percent viac návštevníkov zo Slovenska. Krajina sa turistom už otvorila, hotely a gastroprevádzky fungujú úplne normálne. „Hostia z Nemecka a Čiech si už viac ako mesiac užívajú dovolenku v Chorvátsku,“ približuje Maťko.


Počas aktuálnej letnej sezóny je podľa neho najkomfortnejším spôsobom cestovania do Chorvátska využitie auta. Opatrenia a ohraničenia na letiskách a v lietadlách totiž vytvárajú určitý diskomfort pre cestujúcich.

„V minulom roku Slováci vyčkávali s dovolenkou. Myslím si, že tento rok určite pocestujú na dovolenku k moru,“ predpokladá Maťko. Hotelové kapacity na Slovensku ako alternatíva k pobytu pri mori podľa neho môžu byť vypredané.

Pandémia obmedzila dovolenky

V predpandemickom roku 2019 evidovali v Chorvátsku ešte 465-tisíc slovenských turistov, ktorí v krajine strávili tri milióny nocí. V minulom roku pre protipandemické opatrenia a obmedzenie cestovania počet slovenských návštevníkov v Chorvátsku klesol až na 158-tisíc. Počet nocľahov Slovákov dosiahol 1,2 milióna.


Najviac sa ubytovali v apartmánoch (60 percent), menej v hoteloch (19 percent) a kempoch (10 percent). Počet jachtárov zo Slovenska dosiahol osemtisíc, čo bola polovica oproti roku 2019. Najobľúbenejšími miestami na rekreáciu krajanov v Chorvátsku vlani boli Crikvenica, Vir, Zadar, Vodice, Rovinj, Rogoznica a Baška.

Do Chorvátska cestuje podľa odhadov asi 80 až 90 percent Slovákov autom pre blízkosť a kvalitné diaľnice v Chorvátsku. „Slováci sú v Chorvátsku šiestymi najčastejšími návštevníkmi po Nemcoch, Slovincoch, Rakúšanoch, Poliakoch a Čechoch,“ dodal Maťko.


Podiel Slovákov na celkovej návštevnosti Chorvátska v roku 2019 predstavoval 3 percentá. Podľa počtu prenocovaní im patrilo desiate miesto s podielom 2,84 percenta a s priemernou dĺžkou pobytu 6,6 dňa.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie