• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Slováci si stále nevedia správne sporiť na dôchodok a prichádzajú o úspory

Slováci si stále nevedia správne sporiť na dôchodok a prichádzajú o úspory

Už dnešní pracujúci tridsiatnici, ktorí si sporia len v I.

28.4.2022 (Webnoviny.sk) - Dvaja pracujúci Slováci dnes financujú dôchodky piatich dôchodcov. Spoliehanie sa len na štátom pridelený dôchodok z I. piliera je rizikové, aj napriek snahe vlády, neustále vstupovať do dôchodkového systému a túto otázku riešiť. Tlak na zvyšovanie odvodov neklesá, ba naopak a nepomôže tomu ani neskoršie púšťanie ľudí do dôchodku. "Mladých a produktívnych Slovákov je čoraz menej a krivka pôrodnosti sa nevyvíja v náš prospech. O čoraz väčší počet dôchodcov sa štát jednoducho nestíha postarať,” hovorí Ľubomír Brath, produktový špecialista pre investície a penzie Finportal. Riešenie nie je jednoduché, nakoľko sa môže dôchodcom zo systému vyplácať len toľko peňazí, koľko doňho produktívni ľudia vložia.

Slovenské domácnosti sú príliš zadlžené

Kým pred krízou bola miera zadlženosti domácností okolo 30 %, o pár rokov neskôr sme sa zadlžili viac ako dvojnásobne, v pomere k príjmu domácnosti.

Okrem vysokej zadlženosti je problém Slovákov aj neschopnosť tvoriť si finančné bohatstvo. Oproti Švédom, ktorí si sporia 10 % zo svojho príjmu, Slováci si odkladajú len niečo okolo 1 - 2 %. "Miera zadlženia alebo tempo zadlženia by malo byť kompenzované výnosom z aktív. Inak povedané, ak máme tempo zadlžovania medziročne na úrovni 10 - 12 %, aby sme nezhoršovali do budúcna naše vlastné finančné vyhliadky, tak by sme z existujúcich aktív mali dokázať dosiahnuť výnos na úrovni 10 - 12 % ročne,” hovorí Ján Šebo, vedúci výskumného tímu Oranžová obálka. V praxi to znamená, v prípade, ak má domácnosť hypotéku, nie je podstatná ani tak výška dlhu, ale skôr štruktúra formovania majetku a schopnosť postupne presúvať splátky úveru na generované výnosy z majetku. "Ak má domácnosť hypotéku so splatnosťou 20 rokov, tak počas tohto obdobia by mala domácnosť realizovať také finančné rozhodnutia, ktoré zabezpečia, že na konci splácania bude schopná splátky realizovať z výnosov z kapitálu,” vysvetľuje Šebo.

II. dôchodkový pilier môže na dôchodok priniesť tisícky eur navyše

Väčšina Slovákov má minimálne alebo skoro až žiadne vedomosti o fungovaní II. piliera. Svedčí o tom aj fakt, že stále viac ako 50 % sporiteľov má svoje príspevky zainvestované v dlhopisovom (garantovanom) fonde s minimálnym výnosom. Napriek tomu má II. pilier viaceré výhody. "Investovanie v II. pilieri je veľmi transparentné a v mnohých veciach veľmi podobné ako investovanie prostredníctvom podielových fondov. Celý Starobný dôchodkový systém sa presne riadi podľa zákona. Jedná z najväčších výhod II. piliera je, že sa nespolieham iba na štát, ale budujem si svoj vlastný dôchodok z odvodov, ktoré musím tak či tak platiť do Sociálnej poisťovne,” vysvetľuje Ľubomír Brath. Od roku 2022 navyše došlo k zmenám, kedy sa povinné odvody sporiteľov v II. pilieri rozdeľujú v pomere 12,5 % na účet Sociálnej poisťovne a 5,5 % na súkromný účet sporiteľa v DSS. Tak ako aj pri iných investičných cieľoch, aj pri sporení na dôchodok v II. pilieri platí, že peniaze sa zhodnocujú v čase. Investičnú stratégiu je vhodné vyberať na základe zostávajúceho času do odchodu na dôchodok. Ľubomír Brath z broker poolu Finportal odporúča "všetko zainvestovať do akciových alebo indexových fondov a držať to tam celý čas. Systém je nastavený tak, že s blížiacim sa odchodom do dôchodku, každá dôchodková správcovská spoločnosť začne postupne prevádzať majetok klienta z rizikových fondov do konzervatívneho – dlhopisového fondu, ktorý je garantovaný,” uzatvára.

Informačný servis


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie