• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Slováci sa sťažujú na zhoršenie psychického zdravia, nespokojní sú aj s politickou situáciou

Slováci sa sťažujú na zhoršenie psychického zdravia, nespokojní sú aj s politickou situáciou

Na väčšie psychické problémy sa viac sťažujú ženy a ľudia vo veku 16 - 25 rokov.

Výrazné a veľmi vážne zhoršenie psychického zdravia z dôvodu pandémie deklaruje 16 percent opýtaných mladých ľudí.

Vyplýva to z online prieskumu „Psychické zdravie a spokojnosť mladých“ na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov vo veku od 16 do 35 rokov. Údaje poskytol analytik spoločnosti Median SK Michal Mislovič.

Dáta zbierala spoločnosť od 18. do 22. októbra 2021. Isté zhoršenie pritom pociťuje 27 percent. Viac ako polovica respondentov (55 percent) uviedla, že cíti na sebe malé alebo žiadne zhoršenie.

Podľa prieskumu veľmi vážne či výrazne zhoršenie uvádzali častejšie ženy, mladší vo veku 16 – 25 rokov ale aj obyvatelia Trenčianskeho, Bratislavského a Nitrianskeho kraja.

Zmeny podľa politických strán

„Mladí, ktorí uvádzajú veľmi vážne alebo výrazné zhoršenie, deklarujú častejšie voľbu strán Republika, KDH alebo Progresívne Slovensko,“ priblížil Mislovič.


Dodal, že tí, ktorí necítia žiadne alebo len malé zhoršenie, častejšie deklarujú voľbu strán Aliancia, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), Sloboda a Solidarita (SaS) alebo Obyčajná ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO).

Nespokojní so spoločnosťou

Mladí ľudia v prieskume najčastejšie deklarovali nespokojnosť s politickou situáciu a so spoločnosťou, v ktorej žijú. Naopak, spokojní sú častejšie v oblasti vlastného zdravia alebo práce a štúdia. Mislovič podotkol, že z dlhodobého hľadiska je možné v prípade jednotlivých skúmaných oblastí spokojnosti so spoločnosťou alebo životom vo všeobecnosti pozorovať klesajúcu tendenciu.

V prieskume mohli respondenti svoju spokojnosť označiť na škále od jedna do deväť, pričom deväť znamenalo, že sú najviac spokojní. Pri politickej situácii označilo možnosti jeden, dva a tri 71 percent respondentov, čísla sedem, osem a deväť dalo šesť percent opýtaných.


Pri vyjadrení spokojnosti so spoločnosťou, kde žijú, prvé tri čísla označilo 38 respondentov a posledné tri čísla 19 percent.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie