• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

Slováci sa sťažujú na zhoršenie psychického zdravia, nespokojní sú aj s politickou situáciou

Slováci sa sťažujú na zhoršenie psychického zdravia, nespokojní sú aj s politickou situáciou

Na väčšie psychické problémy sa viac sťažujú ženy a ľudia vo veku 16 - 25 rokov.

Výrazné a veľmi vážne zhoršenie psychického zdravia z dôvodu pandémie deklaruje 16 percent opýtaných mladých ľudí.

Vyplýva to z online prieskumu „Psychické zdravie a spokojnosť mladých“ na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov vo veku od 16 do 35 rokov. Údaje poskytol analytik spoločnosti Median SK Michal Mislovič.

Dáta zbierala spoločnosť od 18. do 22. októbra 2021. Isté zhoršenie pritom pociťuje 27 percent. Viac ako polovica respondentov (55 percent) uviedla, že cíti na sebe malé alebo žiadne zhoršenie.

Podľa prieskumu veľmi vážne či výrazne zhoršenie uvádzali častejšie ženy, mladší vo veku 16 – 25 rokov ale aj obyvatelia Trenčianskeho, Bratislavského a Nitrianskeho kraja.

Zmeny podľa politických strán

„Mladí, ktorí uvádzajú veľmi vážne alebo výrazné zhoršenie, deklarujú častejšie voľbu strán Republika, KDH alebo Progresívne Slovensko,“ priblížil Mislovič.


Dodal, že tí, ktorí necítia žiadne alebo len malé zhoršenie, častejšie deklarujú voľbu strán Aliancia, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), Sloboda a Solidarita (SaS) alebo Obyčajná ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO).

Nespokojní so spoločnosťou

Mladí ľudia v prieskume najčastejšie deklarovali nespokojnosť s politickou situáciu a so spoločnosťou, v ktorej žijú. Naopak, spokojní sú častejšie v oblasti vlastného zdravia alebo práce a štúdia. Mislovič podotkol, že z dlhodobého hľadiska je možné v prípade jednotlivých skúmaných oblastí spokojnosti so spoločnosťou alebo životom vo všeobecnosti pozorovať klesajúcu tendenciu.

V prieskume mohli respondenti svoju spokojnosť označiť na škále od jedna do deväť, pričom deväť znamenalo, že sú najviac spokojní. Pri politickej situácii označilo možnosti jeden, dva a tri 71 percent respondentov, čísla sedem, osem a deväť dalo šesť percent opýtaných.


Pri vyjadrení spokojnosti so spoločnosťou, kde žijú, prvé tri čísla označilo 38 respondentov a posledné tri čísla 19 percent.


Najčítanejšia najnovšia správa

V Rači horia vinohrady, na mieste zasahujú hasiči a pribudol aj ďalší požiar (foto)

v raci horia vinohrady na mieste zasahuju hasici a pribudol aj dalsi poziar foto

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Bratislavskí hasiči aktuálne zasahujú pri požiari vinohradov v Rači. Informáciu pre agentúru SITA potvrdili z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.

„Môžeme potvrdiť zásah hasičov, bližšie informácie poskytneme neskôr,“ uviedli z operačného strediska HaZZ.

Neprejazdný úsek

Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, policajti a hasiči zasahujú pri požiari porastu a časti vinohradov s veľkosťou približne päť hektárov, na Peknej Ceste smer Vinohrady.

„Uvedený úsek je neprejazdný. Upozorňujeme vodičov, aby sa riadili pokynmi polície a využili alternatívne trasy," vyzýva polícia.

Pribudol ešte jeden požiar

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave Štefan Koči, hasiči momentálne zasahujú pri hasení dvoch požiarov.

„Požiar vinohradu bol ohlásený krátko po 13:00 na Horskej ceste v mestskej časti Rača, kde zasahuje 24 príslušníkov HaZZ s ôsmimi kusmi hasičskej techniky, a tiež členovia dobrovoľného hasičského zboru Rusovce,“ uviedol.

Pri požiari na Račianskej ulici, ktorý bol ohlásený pred 14:30 zasahuje 12 príslušníkov HaZZ s dvoma kusmi hasičskej techniky, a tiež dobrovoľní hasiči z Rače a Záhorskej Bystrice.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie