• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Slováci sa podľa Budaja kontaminovanej múky nemusia báť, Pellegrini volá po zintenzívnení kontrol

Slováci sa podľa Budaja kontaminovanej múky nemusia báť, Pellegrini volá po zintenzívnení kontrol

Predseda strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

Vláda SR zastavila dovoz kontaminovaného obilia z Ukrajiny. Ako uviedol dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy, ide o kontamináciu poľnohospodárskymi chemikáliami, ktoré Európska únia do roku 2020 používala. Dodal, že pred mletím sa každé obilie kontroluje, a preto nemôže dôjsť ku kontaminácii múky.

Časté prebaľovanie komodít

Podľa predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho je veľký problém v tom, že na Slovensko, Poľsko a Maďarsko sa malo priviesť viac ako 10 miliónov ton takéhoto obilia. Problém vidí aj v častomprebaľovaní komodít. Na Slovensku sa nedostatočne kontrolujú výrobky, ktoré prídu z iných štátov. Slovensko by malo zintenzívniť kontroly, nakoľko ide o ochranu zdraviu ľudí.

„Neznamená, že keď je na Ukrajine vojna, bude mať automaticky privilégia a dostanú sa do EÚ za rok, alebo do NATO. Vojna nevojna, ak majú dovážať zdravé výrobky, nech sa páči, ale ak majú dovážať nezdravé potraviny s pesticídmi, nemôže byť argumentom vojna. Ochrana obyvateľov je dôležitejšia, ako umelý odber obilia len preto, že je na Ukrajine vojna,“ upresnil Pellegrini.

Sto miliónov pre susedov Ukrajiny

Brusel žiada, aby krajiny zákaz dovozu ukrajinského obilia zrušili, ak tak urobia, Únia uvoľní pre päť členských štátov, ktoré susedia s Ukrajinou 100 miliónov eur. Podľa dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana Slovensko tento zákaz nezruší. Budaj zastáva názor, že je to správny postoj, nakoľko ide najmä o zdravie občanov Slovenska.

Ako uviedol Pellegrini, už minulý rok na žatve vyzval vládu, aby stabilizovala trh s obilninami na Slovensku a odkúpila od poľnohospodárov za slušnú sumu milión ton slovenskej pšenice do skladov štátnych hmotných rezerv a aby im ho umožnila predať za dobrú cenu. „Vtedy sa nám smiali, dnes to majú na stole,“ podotkol.

„Celoeurópske riešenie nemôže byť založené na tom, že sa zruší tranzit s podmienkou, že v Afrike potrebujú pšenicu, tak im ju pošleme,“ uviedol. Predseda strany Hlas-SD považuje za cynické, posielať pšenicu „čiernym“ pšenicu, ktorá pre Európanov nie je v poriadku. „Hranice EÚ nemôže prekročiť potravina, ktorá nespĺňa kritéria. V Únii, by nemalo prejsť ani kilo, v ktorom sa nájdu nebezpečné látky,“ uzavrel Pellegrini.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie