• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Slováci sa dočkajú čakárne na očkovanie proti COVID-19 najneskôr v stredu, preteky v registrácii sa skončia

Slováci sa dočkajú čakárne na očkovanie proti COVID-19 najneskôr v stredu, preteky v registrácii sa skončia

Základným princípom a cieľom systému je, aby prestala súťaž v klikaní.

Čakáreň na očkovanie sa spustí najneskôr v stredu. Predpokladá to riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja. Čakáreň mala byť pôvodne spustená v pondelok 15. marca, v praktickej rovine je už podľa neho pripravená.

Rýchlosť nebude zohrávať rolu

Ako však uviedol, vzhľadom na aktuálnu značnú obsadenosť termínov na očkovanie nebolo úplne nevyhnutné spustiť čakáreň ešte v pondelok. Tento čas chce preto NCZI využiť na to, aby pretestovalo funkčné vlastnosti a bezpečnosť.

Ako na pondelňajšom stretnutí s novinármi uviedli odborníci, hlavným princípom nového systému je, že rýchlosť pri registrovaní už nebude zohrávať žiadnu rolu. Záujemcovia o očkovanie sa prihlásia do čakárne, zvoliť si budú môcť aj vakcinačné miesta, na ktoré sú ochotní cestovať. Následne, keď sa uvoľnia vakcíny alebo príde nová dodávka, ľuďom priradia termíny podľa veku.

Nový systém by nemal skolabovať

„Technika rýchlych prstov určite končí. Verím, že smerujeme alebo už sme na začiatku veľmi spravodlivého systému vakcinácie,“ uviedol riaditeľ NCZI Suja. Čakáreň sa podľa neho odlišuje aj v technickej časti, kapacita bude na úrovni 750-tisíc prihlásení za hodinu. Nový systém by už teda skolabovať nemal.

„Základným princípom a cieľom systému je, aby prestala súťaž v klikaní. Po novom totiž nebude mať zmysel snažiť sa registrovať čo najskôr, vždy bude rozhodovať vek,“ doplnil Ján Hargaš, poradca ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej. Ako dodal, cieľom je, aby spustenie nového systému bolo čo najplynulejšie a bez kritických zlyhaní ako pri poslednej stránke.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie