• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Slováci sa chcú vo veľkom očkovať, záujemcom o tretiu dávku sa odporúča využiť čakáreň

Slováci sa chcú vo veľkom očkovať, záujemcom o tretiu dávku sa odporúča využiť čakáreň

Výrazný nárast zaznamenávame o prvé, ale aj o tretie dávky. Len za stredu bolo podaných takmer 13-tisíc tretích dávok.

Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 rastie. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Záujemcom o tretiu dávku preto rezort odporúča registráciu cez registračný formulár na stránkach korona.gov.sk alebo vakcinacia.nczisk.sk. Po registrácii v takzvanej čakárni bude záujemcom pridelený presný termín.

„Výrazný nárast zaznamenávame o prvé, ale aj o tretie dávky. Len za stredu bolo podaných takmer 13-tisíc tretích dávok,” dodala Eliášová.

Záujemcovia o tretiu dávku sa vďaka registrácii vyhnú čakaniu pred očkovacími centrami. Zároveň sa tým umožní efektívnejšia distribúcia vakcín a manažment pacientov a zdravotníkov vo vakcinačných centrách.

Remišová odkazuje nezaočkovaným ľuďom, že lockdown ich neochráni

Nemôžeme dnes ľuďom klamať a tváriť sa, že lockdown je riešenie, ktoré zabráni utrpeniu v nemocniciach alebo obetiam. Lockdown obete a utrpenie iba odsúva o niekoľko mesiacov. Jeho jediným cieľom je uľahčiť momentálnu situáciu preťaženým nemocniciam. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Odkaz neočkovaným

Nezaočkovaným ľuďom odkazuje, že lockdown ich neochráni. „Koronu tu určite budeme mať aj na budúci rok. Lockdown nie je riešením, je len dočasným a krátkodobým, navyše mimoriadne nákladným, opatrením, ktoré situáciu odsúva o pár mesiacov neskôr. Keďže nechceme riešiť stále sa opakujúce vlny pandémie, potrebujeme systematické riešenie, a tým je očkovanie," zdôraznila Remišová.

Viac o téme: Koronavírus

Vicepremiérka poukázala tiež na to, že Slovensko momentálne čelí aj pandémii dezinformácií. „Dvaja bývalí premiéri podkopávajú očkovanie aj všetky opatrenia, a tým posielajú ľudí, ktorí im dôverujú, do nemocnice, prípadne do márnice. Slovensko ešte nikdy nemalo takých sabotérov v opozícii, ako je Peter Pellegrini a Robert Fico," uviedla.

Motivácia k očkovaniu

Akékoľvek navrhované opatrenia musia byť podľa ministerky motiváciou k očkovaniu a musia zjednodušovať život tým, ktorí sú chránení očkovaním.

„Prísne obmedzenia bez zvýhodnenia ľudí chránených očkovaním môžu mať efekt, ako keď si človek strelí do nohy. Výrazne by mohli znížiť motiváciu ľudí očkovať sa, čo by situáciu na Slovensku iba zhoršilo. Skúsenosti zo zahraničia potvrdili, že najväčší motivačný efekt k zaočkovaniu sa pre nerozhodnutých občanov je práve nastavenie opatrení v prospech ľudí chránených očkovaním a dobrá dostupnosť očkovania," ozrejmila Remišová.

V strane Za ľudí sa budú preto podľa jej slov v súčasnosti a v budúcnosti zastávať očkovaných tak, aby bol pre nich život jednoduchší.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie