• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Slováci prvýkrát v kvalifikácii o postup na ME 2024 prehrali, podľa Haraslína nevyužili všetky šance

Slováci prvýkrát v kvalifikácii o postup na ME 2024 prehrali, podľa Haraslína nevyužili všetky šance

Slováci zatiaľ nazbierali desať bodov a patrí im druhá priečka, pred tretím tímom Luxemburska sú však už iba zásluhou lepšieho skóre.

9.9.2023 (SITA.sk) - Slovenská futbalová reprezentácia zaznamenala v kvalifikácii o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Nemecka prvú prehru, v piatok večer v Bratislave na Národnom futbalovom štadióna podľahla favorizovanému výberu Portugalska 0:1 (0:1).

Slováci nazbierali desať bodov

O všetkom rozhodol tesne pred polčasovou prestávkou Bruno Fernandes, na klubovej úrovni hráč Manchestru United. Výber Portugalska v kvalifikácii ešte nestratil ani bod a ani raz neinkasoval a s pätnástimi bodmi je suverénne na čele tabuľky J-skupiny.

V úvode sa Slováci nezľakli favorita a chceli skórovať, v prvej štvrťhodine sa však neujala strela Róberta Polievku ani pokusy Ivana Schranza a Lukáša Haraslína. Na opačnej strane po chybe Denisa Vavra dostal do šance Bruno Fernandes, no s jeho strelou si poradil brankár Martin Dúbravka.

Nevyužité šance

Po polhodine hry sa do pokutového územia súpera dostal Haraslín, po súboji skončil na trávniku, no hra pokračovala ďalej. V 42. minúte tesne minul Haraslín, lopta sa z vonkajšej strany obtrela o žrď bránky. Napokon "udrelo" z nenápadnej akcie na opačnej strane.

Po prihrávke od Bernarda Costu sa do pokutového územia dostal vo veľkej rýchlosti Bruno Fernandes a krížnou strelou k vzdialenejšej žrdi otvoril skóre.

"Dnes sme podali skvelý výkon proti skvelému súperovi. Za tento výkon sa nemusíme hanbiť. Škoda, lebo sme boli blízko k bodom, ale nevyužili sme šance. Za tento duel sme si aspoň bod zaslúžili. Z výsledku sme trochu sklamaní, ale isto nie z predvedenej hry," povedal po súboji Lukáš Haraslín, ktorý sa v súboji ocitol vi viacerých šanciach.


Po zmene strán sa snažil o vyrovnanie Schranz po prihrávke od Juraja Kucku, ale jeho pokus tesne minul bránku hostí.

Smutný výsledok, ale dobrá hra

Po hodine hry sa v sľubnej príležitosti ocitol Cristiano Ronaldo, lopta mu však skĺzla a po faule na Dúbravke dostal žltú kartu. V 73. minúte po priamom kope Haraslína sa dostal k hlavičke kapitán Milan Škriniar, ale loptu poslal nad bránku. Skúsení hostia si v závere ustrážili najtesnejší náskok.


"Smutný výsledok, lebo sme ukázali dobrú hru. Držali sme loptu a vytvárali si dosť príležitosti. Škoda, že sme neskórovali, pretože sme si tri či štyri šancí. Bohužiaľ, oni jednu svoju využili, Bruno Fernandes to trafil veľmi dobre. Škoda, lebo v tom momente sme mali dosť z hry. Ak by sme nedostali gól, viac by sme možno kontrolovali hru a vytvorili si ďalšie šance. Nemáme sa za čo hanbiť a ukázali sme ďalším tímom, že s nami musia rátať. Ak budeme hrať takto, tak isto pozbierame dostatok bodov na postup," povedal slovenský brankár Martin Dúbravka v prenose RTVS Šport, ktorý v minulosti pôsobil aj v Manchestri United s autorom gólu Brunom Fernandesom.

V ďalších dvoch piatkových dueloch J-skupiny sa zrodili víťazstvá domácich výberov. Výber Bosny a Hercegoviny v Zenici tesne zdolal tím Lichtenštajnska 2:1 a v Luxemburgu domáca reprezentácia Luxemburska triumfovala nad družstvom Islandu 3:1.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie