• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Slováci považujú za najviac diskriminovaných Rómov a LGBTI+ ľudí, vidia to tak najmä mladší a voliči dvoch strán

Slováci považujú za najviac diskriminovaných Rómov a LGBTI+ ľudí, vidia to tak najmä mladší a voliči dvoch strán

V porovnaní s rokom 2019 sa obyvatelia Slovenska stali citlivejší voči diskriminácii a vo väčšej miere uznávajú, že isté skupiny ľudí sú na Slovensku diskriminované.

19.7.2023 (SITA.sk) - Obyvatelia Slovenska považujú za najviac diskriminované skupiny Rómov a LGBTI+ ľudí. Vyplynulo to z prieskumu zo série prieskumov Ako sa máte Slovensko?, ktorý iniciovala prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame, Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV. Prieskum vykonali od 27. apríla do 9. mája na vzorke tisíc respondentov.

Diskrimácia Rómov a LGBTI+

Výsledky prieskumu ukazujú, že takmer 62 percent obyvateľov Slovenska si myslí, že diskriminácia na základe príslušnosti k rómskej minorite je najrozšírenejšia.

Po nej nasleduje diskriminácia na základe sexuálnej orientácie, ktorú označilo 54,2 respondentov. Približne 52 percent považovalo za rozšírenú diskrimináciu voči transrodovým osobám, pričom podľa tretiny respondentov sa tento typ diskriminácie vyskytuje sporadicky. Prieskum ukázal, že takmer polovica slovenských občanov považuje za rozšírenú diskrimináciu na základe farby pleti.

Citlivejší voči diskriminácii

Ako z prieskumu ďalej vyplynulo, diskrimináciu ako rozšírenú vnímali najmä voliči hnutia Progresívne Slovensko a strany Sloboda a Solidarita, ako aj mladší respondenti.

Agentúra Seesame informovala, že v porovnaní s rokom 2019 sa obyvatelia Slovenska stali citlivejší voči diskriminácii a vo väčšej miere uznávajú, že isté skupiny ľudí sú na Slovensku diskriminované. Ako priblížila Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, zásadnejší posun nastal v prípade vnímania LGBTI+ ľudí.

„Rozšírenosť diskriminácie gejov a lesieb v roku 2019 vnímala iba štvrtina respondentov a diskrimináciu voči transrodovým ľuďom považovala za rozšírenú iba pätina respondentov," informovala Lášticová.

Viac k téme: Diskriminácia, LGBTI, Prieskum, Rómovia
Zdroj: SITA.sk - Slováci považujú za najviac diskriminovaných Rómov a LGBTI+ ľudí, vidia to tak najmä mladší a voliči dvoch strán © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie