• Dnes je: Sobota 31. októbra 2020 meniny má Aurélia

Slováci plánujú pre koronakrízu podľa prieskumu míňať menej peňazí

Slováci plánujú pre koronakrízu podľa prieskumu míňať menej peňazí

Ak niečo nakupujú Slováci vo väčšom množstve, sú to potraviny. Slováci zároveň v prieskume priznali, že plánujú viac sporiť.

Pre koronakrízu plánujú Slováci viaceré výdavky okresať. Uvedomujú si ekonomický dosah pandémie. Ako ďalej vyplýva z prieskumu 365.bank, až 40 % ľudí totiž očakáva, že sa ich aktuálna situácia v blízkej budúcnosti dotkne z finančnej stránky.

V najbližších troch mesiacoch sa respondenti chcú v niektorých výdavkoch uskromniť. Najmä pokiaľ ide o bary, reštaurácie a kaviarne. Práve tieto výdavky plánuje zredukovať 72 % populácie.

Šetrenie sa podľa výsledkov prieskumu dotkne aj voľnočasových aktivít, ako je šport, kultúra a cestovanie. Na tie plánuje minúť menej celkovo 65 % Slovákov. Šesť z desiatich ľudí chcú menej kupovať aj oblečenie, obuv, prípadne elektroniku a takmer polovica zredukuje aj náklady na nábytok či na iné vybavenie do domácnosti.

Do obchodov chodíme menej často

Ak niečo nakupujú Slováci vo väčšom množstve, sú to potraviny. Práve v tejto oblasti museli spotrebitelia čiastočne prispôsobiť svoje nákupné správanie vzniknutej situácii, a to hlavne vzhľadom na frekvenciu a veľkosť nákupov. Do obchodov chodia menej často a nakupujú vo väčšom. Traja z piatich ľudí si pritom zaobstarajú potraviny aj do zásoby. Dôvodom nie sú obavy z ich nedostatku, ale fakt, že nechcú chodiť do obchodu tak často. Niektorí v snahe vyhnúť sa fyzickému kontaktu preferujú online nákupy.


Slováci zároveň v prieskume priznali, že plánujú viac sporiť. „Koronakríza nám ukazuje, aké dôležité je mať vytvorenú finančnú rezervu. Tí, ktorí si peniaze pravidelne odkladali, sú aktuálne vo výhode, a dnes je presne ten čas, keď na ne môžu siahnuť. Štvrtina ľudí plánuje práve v súvislosti s aktuálnou situáciou svoje doterajšie úspory v budúcnosti dokonca zvýšiť,“ uvádza PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.

Úspory na vykrytie nepredvídaného

Odkladať na horšie časy by sme si mali pravidelne aspoň 10 % mesačného príjmu a ideálna rezerva predstavuje 3- až 6-násobok mesačných výdavkov. Tieto úspory nám potom slúžia na vykrytie nepredvídaných udalostí, straty zamestnania či dočasného výpadku príjmu, ktorý môžu spôsobiť napríklad aj obmedzenia súvisiace s koronavírusom, prípadne mnohé ďalšie.


Začať sporiť je možné aj prostredníctvom mobilnej aplikácie, v ktorej potom zvládne človek aj kompletný manažment súvisiaci s jeho úsporami. Nielenže ide o jednoduchý a pohodlný spôsob, ako spravovať svoje financie, ale zároveň sa práve mobilné aplikácie ukázali ako ideálny nástroj na riešenie financií počas pandémie.


Prieskum „Spotrebiteľský pulz počas pandémie“ uskutočnila agentúra 2muse, a to online dopytovaním v apríli tohto roka na vzorke 319 respondentov.


Počasie