• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Slováci nakupujú najdrahšie potraviny v rámci krajín V4, na jedlo dávajú až pätinu z rodinného rozpočtu

Slováci nakupujú najdrahšie potraviny v rámci krajín V4, na jedlo dávajú až pätinu z rodinného rozpočtu

Aj napriek nižšej DPH na vybrané druhy potravín dávajú Slováci na jedlo až pätinu z rodinného rozpočtu.

Slováci majú stále najdrahšie potraviny v rámci krajín Visegrádskej skupiny (V4). V Českej republike sú ceny potravín nižšie v priemere o 16 %, v Maďarsku takmer o 20 % nižšie ako v SR.

V Poľsku sú potraviny lacnejšie až o viac ako 30 %.

Celkovo sú tovary v Českej republike, Maďarsku aj Poľsku v priemere až o 14 % lacnejšie ako u nás. Informovala o tom v piatok ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.

Pätinu z rodinného rozpočtu

Ceny potravín boli v minulom aj začiatkom tohto roka jedným z hlavných ťahúňov inflácie nielen na Slovensku, ale aj vo väčšine krajín únie. Aj napriek nižšej DPH na vybrané druhy potravín dávajú Slováci na jedlo až pätinu z rodinného rozpočtu.

Priemerná štvorčlenná rodina s dvoma nezaopatrenými deťmi do 14 rokov minie aktuálne mesačne viac ako 330 eur na potraviny a nealkoholické nápoje.

Najdrahšie sa žije v Dánsku

„V Európskej únii má najnižšie ceny potravín Bulharsko, naopak, najdrahšie sa žije v Dánsku. V Bulharsku sú ceny ani nie polovičné než je priemer EÚ, v Dánsku sú o 41 % vyššie. Slovensko je na úrovni 65 %, to znamená, že ceny máme celkovo o 35 % nižšie než priemer celej únie,“ povedala Lenka Buchláková.


V prípade potravín a nealkoholických nápojov bolo v roku 2020 z celej Európy najdrahšie Švajčiarsko. Alkohol a cigarety sú podľa Buchlákovej najdrahšie v Írsku.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie