• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Slováci môžu cestovať na Cyprus, ale s negatívnym testom na COVID-19 a pozor na tento formulár

Slováci môžu cestovať na Cyprus, ale s negatívnym testom na COVID-19 a pozor na tento formulár

Pandemické opatrenia, ktoré na Cypre platia, sa týkajú najmä povinnosti nosenia rúšok v interiéroch či počtu osôb cestujúcich v hromadnej doprave.

10.9.2020 (Webnoviny.sk) - Slováci môžu cestovať na Cyprus len s negatívnym testom na koronavírus. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Pandemické opatrenia, ktoré v krajine platia, sa týkajú najmä povinnosti nosenia rúšok v interiéroch či počtu osôb cestujúcich v hromadnej doprave.

Potrebná registrácia

V pobrežnom meste Limassol sa nemôže združovať viac ako desať ľudí. Všetci cestujúci musia pred odletom vyplniť dotazník, ktorý má pomôcť pri sledovaní kontaktov v prípade nákazy.

Test sa vyžaduje od ľudí, ktorí sú starší ako 12 rokov. Urobený musí byť najneskôr 72 hodín pred odletom, pričom sa počíta 72 hodín od odobratia vzorky.

„Pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich na Cyprus bez ohľadu na kategóriu platí povinnosť pred odletom sa zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať série vyhlásení na stránke cyprusflightpass.gov.cy, cez ktorú bude následne vystavený tzv. flightpass,“ upozorňuje ministerstvo.

Pokuta 300 eur

Nevyplnenie a nezaslanie tohto formuláru elektronickou formou má za následok pokutu tristo eur a možné odmietnutie vstupu na územie Cypru. Po prílete na Cyprus môže byť ktokoľvek z cestujúcich, starší ako 12 rokov, náhodne testovaný na COVID-19 priamo na letisku.

Odlet z Maďarska nebude v septembri pre slovenských občanov možný. Umožnený je ale tranzit slovenských občanov vracajúcich sa na Slovensko cez letisko v Budapešti.

Rezort diplomacie však odporúča informovať sa v leteckých spoločnostiach, či vezmú slovenských občanov na palubu. V prípade návratu z Cypru na letisko Schwechat v Rakúsku a následný tranzit na slovenské územie nie je potrebné dať si robiť test na COVID-19.

Náhodné testovanie sa zvýšilo

Povinnosťou je mať iba vyplnené a vytlačené tlačivo o tranzite. Slovenskí občania prichádzajúci z Cypru môžu voľne prechádzať hranice bez predloženia negatívneho COVID-19 testu a nie sú povinní absolvovať karanténu.

Od 1. augusta každý, kto nemá rúško v uzatvorených priestoroch ako sú obchody, nemocnice, banky, kostoly, čelí pokute tristo eur. Náhodné testovanie na letiskách sa zvýšilo zo 600 na 1 200 denne.

Maximálny počet cestujúcich vo verejnej doprave je znížený na polovicu kapacity dopravného vozidla. Polícia zavádza politiku „nulovej tolerancie“ pre podniky, ktoré nedodržiavajú pravidlá hygieny a sociálneho dištancovania.

V Limassole, kde bola zaregistrovaná väčšina nových prípadov, platí okrem zákazu združovania viac ako desiatich ľudí aj limit 75 osôb pre vnútorné posedenie v baroch a reštauráciách a dvojnásobný pri vonkajšom sedení.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie