• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Slováci dostanú SMS pozvánku na tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu, ministerstvo určilo priorizované skupiny

Slováci dostanú SMS pozvánku na tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu, ministerstvo určilo priorizované skupiny

Aby sa mohla osoba nechať zaočkovať treťou dávkou mRNA vakcíny, od aplikovania druhej dávky musí uplynúť aspoň osem mesiacov.

Ľudia, ktorí budú patriť medzi úvodné priorizované skupiny, budú na možnosť zaočkovania upozornení SMS správou. Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, tieto osoby sa tak nemusia aktívne hlásiť.

Štát bude občana informovať, keď bude jeho čas na tretiu dávku vakcíny. O podrobnostiach procesu registrácie bude podľa Eliášovej rezort informovať po internom nastavení procesov.

Aby sa mohla osoba nechať zaočkovať treťou dávkou mRNA vakcíny, od aplikovania druhej dávky vakcíny, v prípade jednodávkovej vakcíny od Johnson & Johnson od prvej dávky, musí uplynúť aspoň osem mesiacov.

Uprednostnení budú zdravotníci

Aplikovať tretiu dávku mRNA vakcíny možno plne zaočkovanej osobe, ktorá bola predtým očkovaná ktoroukoľvek vakcínou, a teda vektorovou aj mRNA vakcínou.

V rámci odporúčaného poradia priorizovaných skupín sa bude tretia dávka podávať najskôr zdravotníckym pracovníkom a následne imunosuprimovaným, respektíve kompromitovaným pacientom. Tými sú napríklad pacienti s onkologickými ochoreniami, po transplantáciách, s reumatickou artritídou a podobne.

Poradie môže byť upravované

Medzi priorizované skupiny ďalej patria klienti a zamestnanci zariadení sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci škôl a školských zariadení, pacienti vo veku 60 rokov a viac a nakoniec všeobecná populácia nad 18 rokov. Ministerstvo upozorňuje, že odporúčané poradie skupín môže byť priebežne upravované.

„Sprístupnením tretej dávky očkovacej látky rezort reaguje na aktuálny vývoj epidemickej situácie s cieľom čo najlepšej ochrany obyvateľstva proti ochoreniu,“ dodala hovorkyňa rezortu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie