• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Slováci a Slovenky otvorene o svojej skúsenosti s COVIDOM-19

Slováci a Slovenky otvorene o svojej skúsenosti s COVIDOM-19

Keď sme oslovovali ľudí so skúsenosťou s Covidom-19, či by boli ochotní pre nás natočiť video, šokujúce bolo, že časť ľudí sa bála.

Títo ľudia sa pre nás rozhodli otvorene prehovoriť o priebehu, príznakoch, dlhodobých následkoch Covidu-19 a o tom, v čom je toto ochorenie iné ako chrípka.

Ivane trvalo 4-5 mesiacov, kým sa vyliečila. Petrovi doktorka po 4 mesiacoch po odznení príznakov zistila, že kapacita jeho pľúc je na úrovni 80 percent.

Je známe, že koronavírus je nebezpečný najmä pre starších ľudí alebo pre ľudí s pridruženými chorobami. Nie je to však pravidlom a nedá sa na to spoliehať. Na tomto videu sú zväčša mladí a zdraví ľudia, nie každému to však zaručuje jednoduchý priebeh ochorenia.


Keď sme oslovovali ľudí so skúsenosťou s Covidom-19, či by boli ochotní pre nás natočiť video, šokujúce bolo, že časť ľudí sa bála. Báli sa nenávistných komentárov a obvinení z toho, že si to vymysleli. Túto stigmu treba prelomiť, ďakujeme za odvahu a ochotu otvorene o tom hovoriť!


Viaceré štúdie potvrdzujú, že mnoho ľudí má dlhotrvajúce problémy aj po prekonaní ochorenia. Podľa štúdie výskumného tímu z nemocnice v Hradci Králové až 49 percent zo sledovaných 79 pacientov malo aj tri mesiace po vyliečení. 30 percent z nich malo poruchy štruktúry pľúc.


Dávajte si pozor, dodržiavajte ROR (rúška, odstupy a hygienu rúk), ale aj všetky aktuálne opatrenia. Zvládneme to.

Príbehy o príznakoch, následkoch Covidu-19 a o priebehu ochorenia

Čo hovoria na bezpečnosť rúšok vedecké štúdie?

Infektológ Peter Sabaka sa na Kramároch venuje pacientom s najťažším priebehom ochorenia COVID-19. V tomto videu vysvetľuje:


- či je nosenie rúšok bezpečné

- čo na to hovoria vedecké štúdie

- aká je prex lekárov, ktorí rúška nosia dlhé hodiny počas ich pracovnej doby počas mnohých rokov.


Rúška sú jedným z opatrení z troch základných odporúčaní ROR (rúško-odstup-ruky), ktoré nám môžu pomôcť spomaliť šírenie vírusu. Ďakujeme, že ste zodpovední.

Ako prežiť šťastné a bezpečné Vianoce v lockdowne. Stačí dodržiavať päť základných pravidiel

Situácia s COVID-19 na Slovensku je vážna a opatrenia zrejme nebudú stačiť, vyhlásila Čaputová (video)

Nezvládli prípravu ani priebeh druhej vlny pandémie koronavírusu, kritizujú podnikatelia Matovičovu vládu aj Mikasa


Počasie