• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Slafkovský pridá do zostavy Canadiens veľkosť a talent, predpovedá Ferrari

Slafkovský pridá do zostavy Canadiens veľkosť a talent, predpovedá Ferrari

Juraj Slafkovský je najväčšou nádejou Montrealu na ľavom krídle a Filip Mešár na pravom.

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Zámorský expert Tony Ferrari z magazínu The Hockey News považuje slovenského hokejového útočníka Juraja Slafkovského za najväčší prísľub do budúcna pre klub Montreal Canadiens zo zámorskej NHL.

Mešár je energický a talentovaný

Spolu s tohtoročnou draftovou jednotkou vyzdvihol aj jeho krajana Filipa Mešára, obaja podľa neho môžu v najbližších sezónach významne posilniť Habs na poste krídelníkov.

"Slafkovský pridá do zostavy Canadiens veľkosť a talent a mal by hneď naskočiť do NHL. Mešár je energický a talentovaný útočník, ktorý pri napádaní súperových obrancov kombinuje výbušnosť a obratnosť. Vďaka šikovným rukám ich dokáže vyviesť z rovnováhy. V budúcnosti by si mohol zahrať po boku Slafkovského v NHL, do útoku Montrealu by pridal trochu dynamiky," zhodnotil Ferrari dve najvyššie voľby kanadskej organizácie na tohtoročnom drafte nováčikov.

Doplnil, že Slafkovský je najväčšou nádejou Montrealu na ľavom krídle a Mešár na pravom.

Slafkovský si dokáže vytvoriť priestor

Expert sa vo svojej analýze zameral na budúci prínos Slafkovského, ktorý sa stal prvou slovenskou draftovou jednotkou v histórii: "Pozícia draftovej jednotky takmer zaručuje okamžitú miestenku v NHL, ak nie ste obranca z univerzity. Slafkovský je dosť robustný na to, aby zvládol hranie v NHL, takže otázne je len to, či dokáže hneď využívať svoj talent a ofenzívne schopnosti. V minulej sezóne sa v Liige postupne zlepšoval, jeho výkony v play-off boli pôsobivé. Práve jeho zlepšenie bol hlavný dôvod, prečo mu v Montreale tak veria a draftovali ho z prvého miesta."

"Slafkovský má fyzické parametre aj schopnosť pokryť si puk, aby sa mohol predrať pred bránku súpera. Dokáže si vytvoriť priestor a od mantinelu sa dostať do stredu klziska ako silový útočník, vie tiež dobre pracovať s pukom a prejsť s ním cez viacerých hráčov na malom priestore. Má tiež pôsobivé schopnosti strelca, dokáže strieľať bez prípravy spoza protihráča. V NHL však môže rýchlo uspieť najmä vďaka svojim prihrávkam. Dokáže sa uvoľniť, rýchlo sa rozhodnúť a poslať nebezpečnú prihrávku. V najbližších sezónach bude mať v Montreale dostatok príležitostí rozvíjať svoju útočnú hru," dodal Ferrari na margo 18-ročného Košičana.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie