• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Skvelý návod, ako vyčistiť vodu v bazéne jednoducho a aj bez chémie

Skvelý návod, ako vyčistiť vodu v bazéne jednoducho a aj bez chémie

S letnými mesiacmi prichádzajú aj starosti predovšetkým pokiaľ máte doma bazén

Na napúšťanie bazéna sa obvykle používa prírodný zdroj, teda voda zo studne, ktorá nemusí byť vždy úplne čistá, ale na kúpanie stačí, najmä preto, že sa musí pravidelne čistiť kvôli biotickým škodcom.

Čo ale robiť, keď pri napúšťaní narazíte na zakalenú železitú vodu? Odpoveď je veľmi jednoduchá!

Ako na železitú vodu v bazéne

Pri napúšťaní domáceho bazéna sa obvykle využívajú miestne zdroje vody, ktoré sa spravidla využívajú aj na zavlažovanie. Keďže obdobne ako závlaha aj napúšťanie zo studne cez zimu nie je používané, môžu sa vo vode za tú dobu vyzrážať oxidy železa, ktoré spôsobujú typicky hnedastý zákal.

Mnoho ľudí sa rozhodne buď vodu odpustiť (čo nie je príliš ekologické, a navyše sa môže minúť účinkom), rozvod prečistiť alebo využiť chemické prostriedky, ktoré zákal účinne odstráni. Zákal navyše nemusí byť spôsobený iba materiálom rozvodu, ale aj zloženie pôdy. Vedľa nich však existuje aj jednoduchý prostriedok, ktorý to zvládne rovnako dobre – kyselina askorbová alebo vitamín C.

Aplikácia vitamínu C na železitú vodu

Čistenie železitej vody kyselinou askorbovou je veľmi jednoduché. Stačí v lekárni kúpiť klasický rozpustný vitamín C. Pre menší bazén postačí 200-300 g, ktoré ihneď zákal z vody odstráni. Princíp tohto fenoménu je jednoduchý – kyselina askorbová reaguje s oxidmi železa za vzniku solí, ktoré sú číre a nezávadné.


Na rozdiel od chemických prostriedkov, ktoré disponujú podobným účinkom je vitamín C neškodný a jeho aplikácia prináša prakticky okamžité výsledky – voda v bazéne bude ihneď číra a bez nepríjemných usadenín. Podobný účinok môžete dosiahnuť aj v prípade, že sa v bazéne objaví podobný zákal vplyvom rozpúšťania železitých zložiek.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.


Počasie