• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Školy na hanbu sveta súťažia o základné vybavenie, tvrdí komora učiteľov a žiada Druckera o preverenie financovania

Školy na hanbu sveta súťažia o základné vybavenie, tvrdí komora učiteľov a žiada Druckera o preverenie financovania

Cez infozákon sa nám podarilo zistiť, že priemerný plat malej skupiny vedúcich zamestnancov za posledných 12 mesiacov je zhruba 5000 eur, čo je dokonca viac ako plat ministra školstva či štátnych tajomníkov.

Slovenská komora učiteľov (SKU) apeluje na nového ministra školstva, aby preveril financovanie inštitúcií v rezorte.

Podľa komory je potrebné, aby sa viac finančných prostriedkov dostávalo do škôl a školských zariadení, ktoré považujú za podfinancované.

„Teraz sme svedkami toho, že školy na hanbu sveta súťažia o základné vybavenie a mnohé výzvy sa tak zrealizujú na malej vzorke škôl, pričom by sa financie prostredníctvom vyšších normatívov mali dostávať spravodlivo na všetky školy,“ uviedla SKU v tlačovej správe.

Nedostatok prostriedkov

Učitelia tiež vyzvali, aby boli nominácie úradníkov v rezorte a jeho inštitúciách výsledkom odbornej a transparentnej súťaže. Komora pripomenula, že dlhodobo pravidelne upozorňuje na problematiku nedostatku prostriedkov v regionálnom školstve i nízky podiel hrubého domáceho produktu, ktorý putuje do školstva.

„To má za následok neustály pokles atraktivity učiteľského povolania, s platmi učiteľov dlhodobo pod priemerom krajín OECD, pretrvávajúci modernizačný dlh v školách a nízku kvalitu vzdelávania a prípravy učiteľov. V kontexte akútneho nedostatku financií v školstve je preto paradoxné, že na niektorých priamo riadených organizáciách ministerstva školstva dochádza k mrhaniu verejných prostriedkov a vysoko nadštandardnému mzdovému ohodnoteniu vybraných úradníkov, pri súčasnej nedostatočnej kvalite výstupov,“ tvrdí komora.

Inštitút nespĺňa svoj účel

V tomto smere kritizuje činnosť Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM), ktorý podľa nej viaceré svoje úlohy nenapĺňa v dostatočnej kvalite.

Komora je toho názoru, že hoci Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR zdôvodňovalo vznik NIVaM-u zlepšením adresnosti a dostupnosti pomoci pre učiteľov, skvalitňovaním ponuky vzdelávania či efektívnejším využívaním financií na vzdelávanie, podľa SKU sa to nenaplnilo.


Učitelia tiež poukazujú na to, že napriek tomu sú vedúci zamestnanci NIVaM-u nadštandardne ohodnotení a ich odmeny sa podľa komory pohybujú v tisícoch eur.

Priemerné platy

„Cez infozákon sa nám podarilo zistiť, že priemerný plat malej skupiny vedúcich zamestnancov za posledných 12 mesiacov je zhruba 5000 eur, čo je dokonca viac ako plat ministra školstva či štátnych tajomníkov. Podobné priamo riadené organizácie ŠIOV a inšpekcia majú v priemere o tisíc eur nižšie platy, dokonca riaditelia týchto inštitúcií zarábajú až o 1 500 menej ako niektorí vedúci v NIVaMe. Len na odmeny vedúcich zamestnancov NIVaMu sa za rok minulo asi 370-tisíc eur,“ uvádza SKU.

Poukazuje na to, že pedagógovia, od ktorých je závislý úspech reforiem, zarábajú v porovnaní s inými vysokoškolskými profesiami menej. „Riaditeľ NIVaM so stovkami zamestnancov stíha ešte v pondelky učiť a poberať plat aj na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Bývalá štátna tajomníčka po odchode z ministerstva získala miesto na NIVaMe s okamžitou lukratívnou odmenou v tisícoch eur,“ tvrdí ďalej komora.


Dodáva, že ministerstvo im dosiaľ neposkytlo informácie o platoch svojich vedúcich zamestnancov napriek výzvam i prísľubu o dodržaní infozákona.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie