• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Školy a škôlky otvoria len pre časť detí, rodičia budú potrebovať potvrdenia o práci

Školy a škôlky otvoria len pre časť detí, rodičia budú potrebovať potvrdenia o práci

Gröhling dodal, že sa ponecháva možnosť ostať doma, ak sa nepretestuje zákonný zástupca či žiak, ktorý potrebuje negatívny test.

Materské školy a prvý stupeň základných škôl (ZŠ) budú otvorené pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí musia pracovať na pracovisku. Uviedol to v pondelok 1. marca vo video-vyjadrení minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) v súvislosti s aktuálnymi opatreniami týkajúcimi sa škôl.

Školy v režime ako doteraz

Opatrenia vyplývajú z rokovania vlády, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 28. februára. Gröhling dodal, že rodičia, ktorých sa to týka, budú môcť nájsť potrebné potvrdenie v rozhodnutí ministra, ktoré zverejní rezort na svojej webovej stránke. Tlačivo od ministerstva školstva zákonný zástupca vypíše a odovzdá škole.


Minister poprel aj fámy o otvorení všetkých materských a základných škôl, a to vrátane druhého stupňa ZŠ. Priblížil, že počet detí, ktoré sa dnes prezenčne vyučovali v materských školách, je okolo 50-tisíc. Ide teda o 28 percent detí, ktoré navštevujú materské školy. V prípade prvého stupňa ZŠ išlo dnes o 110-tisíc detí, čo je menej ako 50 percent všetkých detí.


„Z toho vyplýva, že materské školy a základné školy prvého stupňa navštevujú prioritne deti práve aj týchto rodičov, ktorí nemajú iný spôsob ako vykonávať svoje zamestnanie,“ vysvetlil. Podotkol, že je výrazný predpoklad, že tieto čísla budú, pravdepodobne, mierne klesať, keďže školy budú od rodičov vyžadovať potvrdenie. Školy by však mali ostať v tom istom režime, v akom fungujú doteraz.

Jeden z rodičov potrebuje negatívny test

Naďalej tiež platí, že jeden z rodičov sa musí preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako sedem dní. Negatívny test musí mať aj žiak vo veku od druhého stupňa vyššie. Ide o žiakov, ktorí sa v škole stretávajú v skupine po päť s učiteľom, a to z dôvodu, že sa nemôžu učiť dištančne online. Negatívnym testom sa majú naďalej preukazovať aj študenti stredných zdravotníckych škôl a žiaci končiacich ročníkov stredných škôl.


Gröhling dodal, že sa ponecháva možnosť ostať doma, ak sa nepretestuje zákonný zástupca či žiak, ktorý potrebuje negatívny test. „Žiak sa po nenastúpení vzdeláva dištančne, alebo má ospravedlnenú absenciu a rodičia túto možnosť môžu reálne využiť,“ povedal.

Škola v čiernom okrese má tri možnosti

Škola, ktorá sa ocitne v „čiernom okrese“, má podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga tri možnosti. Ako uviedol vo svojom video-vyjadrení, jednou z nich je pokračovať v prezenčnej výučbe pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a pre všetkých tých rodičov, ktorým neumožňuje povaha ich práce pracovať z domu a budú mať o tom potvrdenie od zamestnávateľa.

Riaditeľ školy v čiernom okrese môže tiež so súhlasom zriaďovateľa po zasadnutí krízového štábu a zistení záujmu rodičov prerušiť školské vyučovanie a prejsť na dištančnú výučbu. V rámci tretej možnosti o zatvorení školy rozhodne Regionálny úrad verejného zdravotníctva SR. Stupeň výstrahy pre okresy definuje uznesenie vlády SR každú stredu.


Minister podotkol, že v čiernom okrese sa môže naďalej konať prezenčná výučba v materskej a základnej škole pre kritickú infraštruktúru, teda napríklad pre zdravotníkov, policajtov a ostatné profesie. Žiak či učiteľ môže cestovať do školy z čierneho okresu. Ide totiž o výnimku zo zákazu vychádzania s daným testom.

Matovič: Proti väčšine poctivých ľudí stojí hŕstka štváčov

Vláda Igora Matoviča síce priniesla dôležité zmeny v boji proti korupcii, ale nevyhla sa papalášizmu

Matovič a Krajčí majú tlačovku na tému Na životoch záleží, na Slovensko zrejme z Ruska doviezli vakcíny Sputnik V (naživo)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie