• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Škoda za prvý polrok medziročne rástla o vyše 37 percent, zákazníkom na Slovensku dodala 9 tisíc áut

Škoda za prvý polrok medziročne rástla o vyše 37 percent,  zákazníkom na Slovensku dodala 9 tisíc áut

Značka Škoda jednoznačne dominuje na slovenskom trhu aj v prvej polovici roka 2023 s trhovým podielom takmer 20 %.

18.7.2023 (SITA.sk) -

  • Značka Škoda jednoznačne dominuje na slovenskom trhu aj v prvej polovici roka 2023 s trhovým podielom takmer 20 %
  • Najžiadanejším modelom na trhu je model Octavia s počtom 2 245 dodaných kusov
  • Značke sa darí napĺňať ciele v oblasti dodávok zákazníkom, v medziročnom porovnaní dodala o 2 443 vozidiel viac
  • Zlepšenie výrobnej situácie má pozitívny vplyv na skracovanie dodacích lehôt pre zákazníkov
  • Rastie aj záujem o elektromobily, predaje modelu Škoda Enyaq vzrástli dvojnásobne

Spomedzi 10 najpredávanejších automobilových značiek na slovenskom trhu rástla Škoda v prvom polroku 2023 najrýchlejšie. Vyplýva to z oficiálnych štatistík registrácií nových automobilov. V medziročnom porovnaní dodala Škoda zákazníkom o 2 443 vozidiel viac, čo predstavuje nárast o rekordných vyše 37 percent. Drží si tak takmer 20 - percentný podiel na trhu s veľkým náskokom pred konkurenciou. Na vzostupe je aj záujem o bezemisnú mobilitu, čo potvrdzujú aj predajné čísla modelu Enyaq, ktorý je najpredávanejším elektromobilom na Slovensku, pričom v medziročnom porovnaní predaje zdvojnásobil.

Celkové čísla dodávok nových vozidiel motoristom na Slovensku potvrdzujú, že automobilový trh zažíva oživenie s nárastom 13,8%. Škoda ako dlhoročný trhový líder si dala záväzok navyšovať dodávky zákazníkom, a to sa jej aj darí: v období január až jún 2023 si značka upevnila pozíciu lídra s trhovým podielom 19,80 % a zákazníkom dodala 9 001 vozidiel, čo predstavuje medziročný nárast o rekordných 37,25 %.

"Po náročnom minulom roku, v ktorom viacero faktorov negatívne ovplyvnilo počty nových registrácií, sme opäť doručili zákazníkom najväčší počet nových vozidiel s vysokým náskokom pred konkurenciou. S trhovým podielom 19,80 % to predstavuje celkovo viac ako 9 000 vozidiel, čo dokazuje, že aj naďalej plníme náš sľub skracovať čakanie zákazníkov na ich vytúžený automobil," hovorí Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

"Pozitívnou správou je tiež prognóza, ktorá hovorí, že by sa situácia s výrobnými kapacitami a dodávkami kritických komponentov mala v tomto roku ďalej zlepšovať a dodávky nových vozidiel zrýchľovať. Nesmierne si vážime, že naši zákazníci s nami zostávajú aj naďalej a prejavujú priazeň našim modelom,” komentuje Jan Procházka, vedúci predaja spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

Octavia strieda Fabiu v rebríčku najpopulárnejších modelov

Jednoznačné prvenstvo značky Škoda v prvom polroku potvrdzujú aj celkové predaje jednotlivých modelov. Favoritom v aktuálnom portfóliu značky je Škoda Octavia s počtom 2 245 kusov (vrátane verzie Kombi). Tá vystriedala dlhoročnú jednotku - model Fabia, ktorá si pripísala 1 480 registrácii (vrátane modelu Kombi 3. generácie). Tretie miesto patrí obľúbenému SUV Kamiq (1 277 ks), nasleduje obľúbený rodinne orientovaný model Scala (1 218 ks). Darilo sa aj ďalším SUV, konkrétne Karoq (1 170 ks) či Kodiaq (773 ks). Tieto modely patria k dlhodobo obľúbeným vozidlám medzi slovenskými vodičmi. Superb v oboch karosárskych verziách si dohromady pripísal 626 registrácií.

V porovnaní s konkurenciou si modely značky Škoda pripísali hneď niekoľko prvenstiev. V prvej desiatke najpredávanejších áut prvého polroka na Slovensku má Škoda 5 modelov.

Záujem o elektromobily Škoda sa zdvojnásobil

Okrem tradičných modelov eviduje slovenské zastúpenie automobilky narastajúci záujem aj o elektrické vozidlá. Svedčí o tom i fakt, že plne elektrické SUV Škoda Enyaq je na Slovensku najpredávanejším elektromobilom nielen za minulý rok, ale v tomto trende pokračuje aj v prvom polroku 2023. Za prvých šesť mesiacov putovalo k novým majiteľom 212 kusov modelu Enyaq a Enyaq Coupé, čo znamená dvojnásobný medziročný nárast. Škode tak patrí aj prvenstvo medzi značkami, pokiaľ ide o počet dodaných bezemisných vozidiel.

" Teší nás, že podiel bezemisných vozidiel na Slovensku postupne narastá a že sa nám podarilo zákazníkom dodať od začiatku roka najväčší počet plne elektrických vozidiel spomedzi všetkých značiek. Svedčí to o popularite našej modelovej rodiny Enyaq, ktorá sa medzičasom rozrástla o ešte štýlovejší a športovejší variant Coupé. Zároveň je to pre nás jasný signál, že sa nám úspešne darí búrať mýty a predsudky týkajúce sa elektromobility,” uzatvára Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie