• Dnes je: Nedeľa 01. októbra 2023 meniny má Arnold

Sklerózu multiplex diagnostikujú každý deň šiestim Slovákom. Aké sú jej najčastejšie príznaky?

Sklerózu multiplex diagnostikujú každý deň šiestim Slovákom. Aké sú jej najčastejšie príznaky?

Vypuknutie choroby býva pripisované súhre viacerých faktorov – od autoimunitných procesov, vírusov, genetickej dispozície, cez vek, rasu a pohlavie, až po podnebie a zemepisnú šírku.

Takmer šiestim Slovákom denne diagnostikujú sklerózu multiplex.

Na riziká tohto ochorenia upozorňujú odborníci každoročne, aj pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex, ktorý tento rok pripadol na 31. mája.

V tlačovej správe to uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Cez 16-tisíc pacientov

Dlhodobo sa počet novodiagnostikovaných pacientov so sklerózou multiplex na Slovensku pohyboval medzi 1 500 až 1 900. V rokoch 2020 a 2021 však bola pokorená dvojtisícová hranica novodiagnostikovaných pacientov s týmto ochorením.

Do evidencie neurológov pribudlo v roku 2020 celkovo 2 018 a v roku 2021 až 2 161 pacientov so sklerózou multiplex. Celkový počet evidovaných osôb v neurologických ambulanciách s touto diagnózou bol ku koncu roka 2021 cez 16-tisíc.

Najčastejšie príznaky

Týmto celoživotným chronickým ochorením podľa údajov Medzinárodnej federácie sklerózy multiplex celosvetovo trpia takmer 3 milióny ľudí.


Ako najčastejšie príznaky sklerózy multiplex odborníci uvádzajú únavu, bolesť, slabosť, problémy s vizuálnym a zmyslovým vnímaním, zmeny nálad, dysfunkciu močového mechúra, ale aj črevnú a sexuálnu dysfunkciu.


Napriek rozsiahlym výskumom sa doteraz nepodarilo zistiť príčinu tohto ochorenia, teda prečo imunitný systém začne považovať svoje vlastné bunky za votrelca.

Za vypuknutím sú viaceré faktory

Vypuknutie choroby býva pripisované súhre viacerých faktorov – od autoimunitných procesov, vírusov, genetickej dispozície, cez vek, rasu a pohlavie, až po podnebie a zemepisnú šírku.


Aj keď sklerózu multiplex zatiaľ nie je možné úplne vyliečiť, pacienti majú dnes k dispozícii oveľa viac možností, ako s touto chorobou bojovať a viesť plnohodnotný život.


V liečbe sa uplatňuje tak farmakologická liečba, ktorej cieľom je spomaliť rozvoj ochorenia a znížiť ataky, ako aj nefarmakologická liečba ako napríklad fyzioterapia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Matovič sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ

matovic sa citi unaveny a sklamany z toho ze ludia uverili klamstvam a rozpravkam o tom ze jeho manzelka vlastni nejaky kastiel

Strana OĽaNO a priatelia ide na sto percent do opozície. Povedal to v povolebnej diskusii na TV Markíza líder hnutia Igor Matovič. Zdôraznil, že nebudú súčasťou ani jednej, ani druhej koalície, ktorá sa potenciálne rysuje.

Strážni psi korupcie

Určite by nešli do prípadnej koalície so Smerom, Hlasom a SNS a druhá možná koalícia Hlasu s Progresívnym Slovenskom a ďalšími demokratickými stranami by ho zase podľa jeho slov nepotrebovala. „Budeme strážni psi korupcie, ktorá tu bude prekvitať,“ vyhlásil Matovič.

Líder OĽaNO zároveň dodal, že sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ.

<>

Pellegrini sa môže hanbiť

Vyzval lídra Hlasu Petra Pellegriniho, aby sa za to ospravedlnil, keďže s touto informáciou vyrukoval práve Hlas. „Bolo to veľmi podlé, pán Pellegrini, môžete sa hanbiť,“ povedal.

Matoviča podľa jeho slov mrzí, že tu bude vládnuť „mafiánsky štát 2“ – Smer, Hlas, SNS. Uviedol, že on osobne neverí tomu, že Pellegrini sa zachová v tejto situácii ako demokrat, ale drží palce šéfovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi pri pokuse o zostavenie alternatívnej koalície.


Počasie