• Dnes je: Streda 24. júla 2024 meniny má Vladimír

Sklerózou multiplex trpia na Slovensku tisíce ľudí, jej včasná diagnostika umožní viesť kvalitný život

Sklerózou multiplex trpia na Slovensku tisíce ľudí, jej včasná diagnostika umožní viesť kvalitný život

Sclerosis multiplex je chronické celoživotné autoimunitné degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje bielu a šedú hmotu centrálnej nervovej sústavy a rozvíja sa zväčša pomaly a postupne.

Na Slovensku je približne 10-tisíc ľudí diagnostikovaných so sklerózou multiplex. Cieľom podujatia Od Tatier k Dunaju je rozšíriť povedomie o tejto diagnóze, príznakoch, liečbe, a tým pomôcť k včasnej diagnostike i podpore pacientov s týmto ochorením.

Jedným z hlavných príznakov ochorenia sklerózy multiplex je zhoršená koordinácia pohybu. Pacientski účastníci podujatia však dokazujú, že najďalej sa dá zájsť so správnou liečbou, zdravým životným štýlom a predovšetkým odhodlaním.

„Aj keď je SM zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, vieme ho v súčasnosti efektívne liečiť. Dostupná chorobu modifikujúca liečba môže výrazne spomaliť progresiu ochorenia. Dôležité však je začať s liečbou čím skôr. Včasne diagnostikovaný pacient môže viesť kvalitný život. Tým, že je sclerosis multiplex celoživotné ochorenie, liečba je dlhodobá,“ povedal prednosta neurolgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity František Jurčaga.

Veľký prínos pre pacientov preto má podľa neho aj podporná terapia, ako úprava stravovacích návykov, dostatok spánku, či primeraný pohyb a psychická pohoda.


Sclerosis multiplex je chronické celoživotné autoimunitné degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje bielu a šedú hmotu centrálnej nervovej sústavy a rozvíja sa zväčša pomaly a postupne.


Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie medzi 20. až 40. rokom života. Medzi prvé príznaky patria zápal očného nervu, náhla strata zraku, farebného videnia, poruchy citlivosti, tŕpnutie, mravčenie v končatinách, náhle ochrnutie končatín a iné.

Približne 50 percent pacientov žije s chorobou 30 rokov a dlhšie a približne tretina z pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia.


Približne tri až päť percent tvoria ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých piatich rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne.


Podujatie, ktorého cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti a nediagnostikovaných pacientov o tomto ochorení, každoročne organizujú pacienti Združenia sclerosis multiplex Nádej.


Pridanou hodnotou je športový zážitok, ktorý láka podporovateľov po celom Slovensku.


Každoročne pripravujú novú trasu slovenskými mestami, v ktorých na zastávkach s kultúrnymi podujatiami informujú obyvateľov o skleróze multiplex.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Modrý turistický chodník „Baránok - Alpinka" je dočasne uzatvorený, dôvodom sú práce na sanácii zosuvu cesty

modry turisticky chodnik baranok alpinka je docasne uzatvoreny dovodom su prace na sanacii zosuvu cesty

Modrý turistický chodník „Baránok – Alpinka“ je dočasne uzavretý. Dôvodom sú práce na sanácii zosuvu cesty na pravej strane, v smere od mosta cez Čermeľský potok. Predmetný turistický chodník sa nachádza priamo pod poškodenou cestou.

Uzávera by mala trvať štyri mesiace

„Požiadavka na uzavretie chodníka prišla od zhotoviteľa prác,“ informuje mesto Košice na sociálnej sieti. Samospráva doplnila, že oznamy o uzávere sú umiestnené na oboch koncoch trasy.

„Žiadame verejnosť, aby dodržiavala tieto upozornenia a v žiadnom prípade nevstupovala na chodník,“ apeluje mesto na verejnosť. Predpokladá sa, že uzávera chodníka by mala trvať štyri mesiace.

„Akonáhle dôvody na uzatvorenie chodníka zo strany zhotoviteľa pominú, opätovne sa otvorí a bude plne slúžiť návštevníkom lesoparku,“ dodalo mesto Košice.

Obmedzenia platia aj naďalej

Oprava poškodenej cesty na Bankov začala prípravnými prácami a sanáciou zosuvu. Stavebné práce budú stáť necelých 640-tisíc eur a vykonajú ich počas najbližších štyroch mesiacov. Zhotoviteľom je spoločnosť Colas Slovakia, práce by mali byť ukončené v polovici tohtoročného novembra.

„Na časti cesty na Bankov je pre odtrhnutie a zosunutie krajnice v dĺžke 80 metrov vyhlásená od februára tohto roka mimoriadna situácia. Z tohto dôvodu tam už bol vykonaný orientačný geologický prieskum, ktorého súčasťou boli aj prieskumné vrty,“ pripomenula samospráva. Taktiež pripomenula i to, že dopravné obmedzenia ostávajú v platnosti aj počas sanačných prác.


Počasie