• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Sklerózou multiplex trpia na Slovensku tisíce ľudí, jej včasná diagnostika umožní viesť kvalitný život

Sklerózou multiplex trpia na Slovensku tisíce ľudí, jej včasná diagnostika umožní viesť kvalitný život

Sclerosis multiplex je chronické celoživotné autoimunitné degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje bielu a šedú hmotu centrálnej nervovej sústavy a rozvíja sa zväčša pomaly a postupne.

Na Slovensku je približne 10-tisíc ľudí diagnostikovaných so sklerózou multiplex. Cieľom podujatia Od Tatier k Dunaju je rozšíriť povedomie o tejto diagnóze, príznakoch, liečbe, a tým pomôcť k včasnej diagnostike i podpore pacientov s týmto ochorením.

Jedným z hlavných príznakov ochorenia sklerózy multiplex je zhoršená koordinácia pohybu. Pacientski účastníci podujatia však dokazujú, že najďalej sa dá zájsť so správnou liečbou, zdravým životným štýlom a predovšetkým odhodlaním.

„Aj keď je SM zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, vieme ho v súčasnosti efektívne liečiť. Dostupná chorobu modifikujúca liečba môže výrazne spomaliť progresiu ochorenia. Dôležité však je začať s liečbou čím skôr. Včasne diagnostikovaný pacient môže viesť kvalitný život. Tým, že je sclerosis multiplex celoživotné ochorenie, liečba je dlhodobá,“ povedal prednosta neurolgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity František Jurčaga.

Veľký prínos pre pacientov preto má podľa neho aj podporná terapia, ako úprava stravovacích návykov, dostatok spánku, či primeraný pohyb a psychická pohoda.


Sclerosis multiplex je chronické celoživotné autoimunitné degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje bielu a šedú hmotu centrálnej nervovej sústavy a rozvíja sa zväčša pomaly a postupne.


Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie medzi 20. až 40. rokom života. Medzi prvé príznaky patria zápal očného nervu, náhla strata zraku, farebného videnia, poruchy citlivosti, tŕpnutie, mravčenie v končatinách, náhle ochrnutie končatín a iné.

Približne 50 percent pacientov žije s chorobou 30 rokov a dlhšie a približne tretina z pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia.


Približne tri až päť percent tvoria ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých piatich rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne.


Podujatie, ktorého cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti a nediagnostikovaných pacientov o tomto ochorení, každoročne organizujú pacienti Združenia sclerosis multiplex Nádej.


Pridanou hodnotou je športový zážitok, ktorý láka podporovateľov po celom Slovensku.


Každoročne pripravujú novú trasu slovenskými mestami, v ktorých na zastávkach s kultúrnymi podujatiami informujú obyvateľov o skleróze multiplex.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie