• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Situácia v slovenskom priemysle zostane pod tlakom a nie je za tým len vysoká inflácia

Situácia v slovenskom priemysle zostane pod tlakom a nie je za tým len vysoká inflácia

Nálada v domácom priemysle ostáva podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka nízka.

Oživenie priemyselnej produkcie podľa analytikov nepríde ani v ďalších mesiacoch. Ako ďalej uviedla analytička 365.bank Jana Glasová, smerom nadol ju bude ťahať slabší zahraničný dopyt a narušenie dodávateľských reťazcov pre vojenský konflikt.

Nižší dopyt po výrobkoch

Vysoká inflácia podľa nej spôsobuje pokles kúpyschopnosti a spotreby domácností, čo znamená nižší dopyt po výrobkoch, nižšiu priemyselnú produkciu a pokles ekonomického rastu. Prvý polrok tohto roka bude preto podľa Glasovej pre našich priemyselníkov ešte náročným obdobím.

„Do najbližších mesiacov očakávame, že situácia v slovenských priemyselných podnikoch ostane pod tlakom, v závere tohto roka by však už mohlo prísť k citeľnejšiemu oživeniu aktivity,“ pokračoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Výraznejší ekonomický rast predpokladá v roku 2024, čo bude pomáhať aj slovenským priemyselníkom.

Nejavia sa známky oživenia

V tomto momente sa tak podľa analytika potvrdzujú očakávania z predchádzajúcich mesiacov, kedy spolu s postupným oslabovaním problémov v dodávateľských reťazcoch a poklesom nákladov vystupujú viac do popredia obavy o dopytovú stranu. Firmy však nateraz môžu čerpať aj z dobiehajúcej „zásoby“ objednávok z predchádzajúceho obdobia s obmedzenou aktivitou.

Nálada v domácom priemysle ostáva podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka nízka. A hoci sa v marci pomerne významne odrazila od niekoľkomesačného minima, úroveň nových objednávok ostáva stále extrémne nízka a nejaví ani známky oživenia.


Bez nových objednávok bude mať aj prípadné oživenie produkcie najskôr len technický charakter. Vojna na Ukrajine, rekordne vysoká inflácia a už aj efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov nahlodávajú aj kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu.

Priemyselná produkcia poklesla

Vo februári priemyselná produkcia podľa Štatistického úradu SR medziročne poklesla o 4,7 %. „Priemyslu sa vo februári darilo nad očakávania, hoci bol pokles. Aj keď jedno z najdôležitejších odvetví slovenského priemyslu, výroba dopravných prostriedkov, medziročne rastie, vidíme tam vplyv nízkej bázy,“ skonštatoval Horňák.


Oproti predchádzajúcemu mesiacu bol nárast produkcie priemyslu na úrovni 2,5 %, čo je podľa analytika najviac od mája 2022, a teda bola februárová produkcia ovplyvnená aj istým zlepšením situácie.


Pod celkový februárový výsledok priemyselnej produkcie sa podpísala podľa Glasovej hlavne vyššia výroba automobilov, ktorá ťahala náš priemysel smerom nahor. Naopak, negatívne ovplyvňovala náš priemysel hlavne nižšia výroba výrobkov z gumy a plastov, nižšia chemická výroba a tiež pokles vo výrobe počítačov a elektroniky a vo výrobe ropných produktov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie