Slovensko vo štvrtok rozhodlo o vyhostení pracovníka Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.
SIS sa vyjadrila k vyhosteniu pracovníka ruského veľvyslanectva zo Slovenska

18.9.2023 (SITA.sk) - Slovenská informačná služba (SIS) nemôže z dôvodu ochrany utajovaných skutočností poskytnúť detailnejšie informácie v súvislosti so štvrtkovým vyhostením pracovníka Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku.
Nepriateľské aktivity nebudú tolerovať
Zároveň agentúru SITA informovala, že rozhodovanie vo veciach persona non grata nepatrí do pôsobnosti SIS, keďže v tejto oblasti je daná právomoc ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí.
„SIS však netoleruje a ani nebude tolerovať nepriateľské aktivity cudzej moci proti Slovensku a jeho záujmom. Zároveň poznamenávame, že spravodajská ochrana štátu je zabezpečovaná v rozsahu vyžadovanom zákonom a záujmami národnej bezpečnosti Slovenska," informovala hovorkyňa SIS Katarína Németová.
V rozpore s Viedenským dohovorom
Ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na sociálnej sieti, dôvodom sú jeho aktivity, ktoré boli v príkrom rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.
„Uvedená osoba musí opustiť územie Slovenskej republiky do 48 hodín," tvrdí rezort diplomacie.
Rezort zároveň vyzval ruského veľvyslanca na Slovensku, aby Zastupiteľský úrad Ruskej federácie v SR a jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, ku ktorému sa obe krajiny v minulosti zaviazali.
Najčítanejšia najnovšia správa
Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.
Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.
Zomreli tisíce ľudí
Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.
Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.
USA naďalej odmietajú prímerie
Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.
Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.