• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Silný vietor vyvrátil alebo polámal tisícky stromov, Štátne lesy TANAP vyčíslili škody

Silný vietor vyvrátil alebo polámal tisícky stromov, Štátne lesy TANAP vyčíslili škody

Škody na budovách, turistickej infraštruktúre a ďalších zariadeniach, ktoré sú majetkom štátu, odhadli ŠL TANAP-u na 5 700 eur.

Škody po silnom vetre, ktorý počas uplynulých dní zasiahol najmä Oravu a oblasť Tatranskej Javoriny, vyčíslili Štátne lesy (ŠL) Tatranského národného parku (TANAP) na takmer 6-tisíc eur.

Najviac práce bolo na Orave

Okrem ujmy na majetku štátu, ktorý majú vo svojej správe, zanechal po sebe vietor aj takmer šesťtisíc vyvrátených a polámaných stromov. Ide zhruba o 4 450 metrov kubických drevnej hmoty. Informovala o tom Martina Petránová, hovorkyňa ŠL TANAP-u.


Najviac práce s odstraňovaním vetrovej kalamity mali lesníci v oravskej časti TANAP-u, kde vietor poškodil odhadom 2 400 metrov kubických drevnej hmoty.


Zasiahnutý bol predovšetkým ochranný obvod Habovka, v ktorom zaevidovali vetrovú kalamitu na 1 400 metroch kubických plochy, zvyšok pripadol na ochranný obvod Zverovka.


Škody však hlásili aj z druhej strany Tatier. V oblasti Tatranskej Javoriny prírodný živel vyvrátil a polámal približne 2 050 metrov kubických drevnej hmoty.

Prístrešky a smerovníky budú opravovať

Na ostatnom území v správe ŠL TANAP-u bola situácia pomerne pokojná, jednotlivé ochranné obvody zaevidovali ojedinele spadnuté stromy.


Škody na budovách, turistickej infraštruktúre a ďalších zariadeniach, ktoré sú majetkom štátu, odhadli ŠL TANAP-u na 5 700 eur. Poškodené prístrešky či smerovníky zamestnanci ochranných obvodov a Strediska terénnych služieb budú ŠL TANAP-u postupne opravovať, prípadne vymieňať za nové.


Všetky turistické chodníky, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera, sú momentálne otvorené. Ak by sa situácia však zmenila, ŠL TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území TANAP-u o prípadných obmedzeniach upovedomia verejnosť prostredníctvom svojej webstránky lesytanap.sk či facebookového profilu.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie