• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Šikuta považuje trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu SR za neprimeraný tlak

Šikuta považuje trestné oznámenie na sudcov Najvyššieho súdu SR za neprimeraný tlak

Advokáti stíhaného Norberta B.

11.1.2022 (Webnoviny.sk) - Trestné oznámenia na sudcov Najvyššieho súdu SR Pavla Farkaša a Martinu Zeleňákovú považuje šéf súdu Ján Šikuta za neprimeraný tlak. Vyplýva to z jeho stanoviska v reakcii na krok obhajcov stíhaného podnikateľa Norberta B., ktorí trestné oznámenie podali pre väzobné stíhanie ich klienta.

Odvolali sa pritom na rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR), podľa ktorého je väzba obvineného nazákonná. Keď mal po doručení rozhodnutia ÚS SR najvyšší súd opätovne rozhodovať o jeho väzbe, sudcovia Farkaš a Zeleňáková sa namietli, čím podľa obhajcov celý proces zdržali a zabránili prepusteniu Norberta B.

„S oboma sudcami senátu 4T som sa dnes (11. januára pozn. redakcie) stretol a zhodli sme sa, že vzhľadom na fakt, že ako sudcovia nepodliehame a podliehať nemôžeme akémukoľvek verejnému, a teda ani politickému tlaku, na tomto princípe zotrvávame," povedal Šikuta.

Zároveň dodal, že z nálezu ÚS SR nevyplýva pokyn pre Najvyšší súd SR príkazom prepustiť sťažovateľa z väzby. Úlohou NS SR je podľa neho vysporiadať sa s konzekvenciami vyplývajúcimi z tohto nálezu v rámci rozhodovania či už Špecializovaného trestného súdu, alebo NS SR ako sťažnostného súdu, rozhodujúceho o sťažovateľovej väzbe po podaní obžaloby.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie