• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s zatvorí svoje prevádzky v Rusku, zamestnancom bude platiť aj naďalej

Sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s zatvorí svoje prevádzky v Rusku, zamestnancom bude platiť aj naďalej

Dočasne zatvoril McDonald’s aj svojich 100 reštaurácií na Ukrajine, kde tiež pokračuje v platení zamestnancom.

8.3.2022 (Webnoviny.sk) - Americká sieť rýchleho občerstvenia McDonald’s dočasne zatvorí všetkých svojich 850 reštaurácií v Rusku. Reaguje tak na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Spoločnosť v utorok uviedla, že bude naďalej platiť jej 62-tisíc zamestnancov v Rusku, ktorí dali „srdce a dušu do našej značky McDonald’s“.

Prezident a generálny riaditeľ McDonald’s Chris Kempczinski v otvorenom liste zamestnancom uviedol, že dočasné zatvorenie reštaurácií je správna vec.

„Naše hodnoty neznamenajú, že môžeme ignorovať zbytočné ľudské utrpenie, ktoré sa odohráva na Ukrajine,“ uviedol. Ako tiež skonštatoval, je nemožné povedať, kedy budú môcť reštaurácie znova otvoriť.

McDonalds, rovnako ako ďalšie spoločnosti ako Coca-Cola a PepsiCo, čelil rastúcemu tlaku, aby sa stiahol z Ruska. Na protest proti invázii zastavilo svoje operácie v Rusku mnoho zahraničných spoločností.

Kryptomenová platforma Coinbase zablokovala peňaženky tisíckam Rusov, aby sa nevyhli sankciám za inváziu

Americká platforma pre obchodovanie s kryptomenami Coinbase zablokovala 25-tisíc adries peňaženiek súvisiacich s Ruskom. Adresy podľa nej súvisia s ruskými jednotlivcami alebo entitami, ktoré sa zapojili do nezákonnej činnosti.

Vyhýbanie sa sankciám

Adresy ku kryptopeňaženkám zablokovala pre obavy, že by kryptomeny použili na vyhnutie sa sankciám. Hlavný právny zástupca Coinbase Paul Grewal v blogovom príspevku, na ktorý sa odvoláva spravodajský portál BBC, uviedol, že spoločnosť dodržiava nové pravidlá zavedené v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.

Opatrenia, ktoré prijala Coinbase, znamenajú, že sankcionovaní jednotlivci nebudú mať žiadny prístup a zahŕňajú „sofistikovanú analýzu blockchainu“ na identifikáciu účtov nepriamo prepojených so zakázanými používateľmi. Spoločnosť tiež bude spomenuté adresy zdieľať s vládou, aby podporila presadzovanie sankcií.

Kryptomeny v rukách oligarchov

Americká vláda vyzvala kryptomenové platformy na pomoc pri zabezpečení, že ruskí oligarchovia nepoužijú kryptomeny na vyhnutie sa sankciám.


Mnohé odolávajú tlaku ukrajinskej vlády aj amerických a európskych politikov, aby zašli ešte ďalej a zakázali všetkých ruských používateľov.


Panujú totiž obavy, že bežní Rusi môžu používať kryptomenu ako záchranné lano po tom, čo hodnota rubľa klesla na rekordne nízku úroveň.

Ukrajina dostáva dary aj v kryptomenách, od začiatku ruskej invázie prišlo už 33,8 milióna dolárov

Ukrajinská vláda a mimovládne organizácie v krajine od začiatku ruskej invázie dostali dary v digitálnych menách v hodnote 33,8 milióna dolárov. Takmer tretina týchto darov prišla v utorok.

Informovala o tom firma Elliptic, ktorá monitoruje transakcie v kryptomenách. Tom Robinson, hlavný vedec spoločnosti Elliptic, uviedol, že väčšina doterajších darov bola v bitcoinoch a v digitálnej mene ether.

Miliónové dary

Ukrajina poprosila o zbierku v kryptomenách minulý týždeň prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Doteraz dostala 30-tisíc darov, vrátane daru v hodnote 5,8 milióna dolárov od Gavina Wooda, britského programátora, ktorý je spoluzakladateľom kryptomeny ethereum. Sumou vyššou ako jeden milión dolárov Ukrajine prispelo aj niekoľko ďalších darcov.

Pozor na podvody

Firma Elliptic však nič netušiacich majiteľov kryptomien, ktorí chcú poskytnúť dary Ukrajine, varovala pred tým, aby ich neoklamali podvodníci.

Elliptic patrí k firmám, ktoré pomáhajú polícii sledovať pohyb digitálnych mien s cieľom bojovať proti praniu špinavých peňazí.

(1 EUR = 1,1162 USD)


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie