• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Shiffrinová chce zbierať ďalšie víťazstvá. Prezradila tiež, ktorý rekord si najviac cení

Shiffrinová chce zbierať ďalšie víťazstvá. Prezradila tiež, ktorý rekord si najviac cení

Američanka si v tejto sezóne vytvorila nový osobný rekord v celkovom počte bodov vo Svetovom pohári.

20.3.2023 (SITA.sk) - Hviezdna americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová má za sebou sezónu plnú rekordov, v ktorej získala piaty veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, malé glóbusy za slalom aj obrovský slalom a tri medaily z majstrovstiev sveta.

Dvadsaťosemročná rodáčka z Colorada tiež vytvorila historický rekord oboch pohlaví v počte triumfov v SP a podľa jej slov plánuje pridať k súčasným 88 víťazstvám ďalšie.

Nevie, koľko víťazstiev ešte bude

"Nedokážem si tipnúť, koľko ich ešte bude. Niekedy mám taký pocit, že každé víťazstvo je zároveň moje posledné. Dúfam však, že to tak nebude, lebo chcem dosiahnuť ďalšie," povedala Shiffrinová po nedeľňajších záverečných pretekoch sezóny 2022/2023.

Ukončila ju triumfom v obrovskom slalome v andorrskom Soldeu, ktorý bol jej 21. v tejto disciplíne a o jeden prekonala ženský rekord Švajčiarky Vreni Schneiderovej. Medzi mužmi patrí historické prvenstvo Švédovi Ingemarovi Stenmarkovi so 46 víťaznými "obrákmi".

Najúspešnejšia žena

Shiffrinová nedávno pokorila Stenmarkov celkový rekord s 86 triumfami v SP a v nedeľu sa stala aj najúspešnejšou ženou v počte pódiových umiestnení. V prvej trojke skončila už 138-krát, o jeden viac ako jej slávna krajanka Lindsey Vonnová.

Môže tiež zaútočiť na Stenmarkov rekord oboch pohlaví so 155 pódiami, rovnako 138-krát stál na pódiu druhý najúspešnejší zjazdový lyžiar histórie Rakúšan Marcel Hirscher.

Mikaela Shiffrinová v uplynulej sezóne zaznamenala spolu štrnásť víťazstiev v SP, okrem šiestich v slalome a siedmich v obrovskom slalome raz triumfovala aj v super-G. Na februárových MS brala tri medaily - zlato v obrovskom slalome a striebro v slalome aj super-G.

Rekord ju motivuje dodnes

Vytvorila si tiež nový osobný rekord so ziskom 2206 bodov z 31 pretekov, o dva viac ako nazbierala v ročníku 2018/2019 v 26 podujatiach. Rekord patrí Slovinke Tine Mazeovej s 2414 bodmi v sezóne 2012/2013.

Zo všetkých dosiahnutých rekordov si Shiffrinová najviac cení ten, ktorý dosiahla na ZOH 2014 v ruskom Soči. Vo veku 18 rokov sa stala najmladšou olympijskou víťazkou v slalome.

"Toto bol jediný rekord, ktorý som naozaj chcela prekonať a sústredila som sa naň. Stalo sa to už dávnejšie, ale motivuje ma to dodnes. Stále si pamätám, aká som bola vtedy na štarte nervózna, lebo som chcela uspieť. Odvtedy mi nešlo ani tak o rekordy, ale skôr o to, aby som mala zo seba dobrý pocit," skonštatovala Američanka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie