• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

Severná Kórea predstavila novú balistickú strelu, na prehliadke bola aj možná Kimova nástupkyňa

Severná Kórea predstavila novú balistickú strelu, na prehliadke bola aj možná Kimova nástupkyňa

Prítomnosť Kimovej dcéry na prehliadke podnietila špekulácie o tom, že ju pripravujú na to, aby sa stala budúcou líderkou krajiny.

9.2.2023 (SITA.sk) - Severná Kórea v stredu usporiadala veľkú vojenskú prehliadku, na ktorej pravdepodobne predstavila novú medzikontinentálnu balistickú strelu na tuhé palivo. Strela, ktorú možno otestujú v budúcich mesiacoch, bola jednou zo zhruba desiatky medzikontinentálnych striel na podujatí.

Prehlbujúce sa napätie s rivalmi

Ich bezprecedentný počet zdôrazňuje, ako krajina pokračuje v rozširovaní svojich vojenských spôsobilostí napriek obmedzeným zdrojom vzhľadom na prehlbujúce sa napätie so svojimi rivalmi. Štátna tlačová agentúra KCNA potvrdila, že na prehliadke boli rôzne zbrane schopné uniesť jadrové hlavice, vrátane taktických jadrových zbraní so schopnosťou zasiahnuť Južnú Kóreu.

Prehliadke, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti 75. výročia založenia severokórejskej armády, sa prizeral aj vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-un a jeho druhorodená dcéra Kim Ču-ä. Bolo to piate verejné vystúpenie zhruba 10-ročného dievčaťa.

Špekulácie o budúcej líderke

V utorok Kim svoju dcéru zobral na návštevu vojakov. Prítomnosť Kimovej dcéry na prehliadke podnietila špekulácie o tom, že ju pripravujú na to, aby sa stala budúcou líderkou krajiny. Štátne médiá ju opisujú ako „rešpektovanú“ a „milovanú“.

Štátne médiá neinformovali, či Kim na prehliadke predniesol aj prejav. V pondelok sa severokórejský vodca stretol s poprednými predstaviteľmi severokórejskej armády a nariadil rozšírenie bojových cvičení. Eskaluje pritom už aj tak provokatívne správanie, ktoré zahŕňa demonštrácie zbraní a prehlbuje napätie medzi KĽDR, Južnou Kóreou a USA. Vlani Severná Kórea vykonala rekordný počet testov zbraní.

Hovorca zboru náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl počas brífingu informoval, že spolu so Spojenými štátmi dôsledne monitorujú fotografie a správy o prehliadke v Pchjongjangu, aby zhodnotili zbrane.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie