• Dnes je: Sobota 01. apríla 2023 meniny má Hugo

Severná Kórea odpálila raketu krátkeho doletu, americko-juhokórejské cvičenie bude napriek tomu pokračovať

Severná Kórea odpálila raketu krátkeho doletu, americko-juhokórejské cvičenie bude napriek tomu pokračovať

Raketa podľa Soulu a Tokia dopadla východne od Kórejského polostrova.

19.3.2023 (SITA.sk) - Severná Kórea v nedeľu do mora odpálila balistickú raketu krátkeho doletu, čím stupňuje svoje aktivity testovania striel v reakcii na prebiehajúce americko-juhokórejské vojenské cvičenie, ktoré Pchjongjang považuje za nácvik invázie. Informovali o tom Južná Kórea a Japonsko.

Správy o škodách neprišli

Juhokórejská armáda sa vyjadrila, že bude pokračovať v spoločnom cvičení s USA a bude zachovávať pripravenosť „ohromujúco" odpovedať na akúkoľvek provokáciu zo strany Severnej Kórey.

Námestník japonského ministra obrany Toširo Ino konštatoval, že raketa dopadla mimo exkluzívnej ekonomickej zóny Japonska a neobjavili sa správy o škodách na lodiach alebo lietadlách.

Nebola to bezprostredná hrozba

Indo-tichomorské velenie armády USA vyhlásilo, že najnovšia severokórejská skúška rakety nepredstavovala bezprostrednú hrozbu pre americké územie alebo teritóriá spojencov.

Uviedlo však, že najnovšie severokórejské testy ukazujú na „destabilizujúci vplyv nezákonného" raketového programu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Eurobarometer ukázal, čo najviac trápi Slovákov aj historické minimá dôvery vo vládu a parlament

eurobarometer ukazal co najviac trapi slovakov aj historicke minima dovery vo vladu a parlament

1.4.2023 (SITA.sk) - Aktuálnu situáciu na Slovensku vníma negatívne 79 percent obyvateľov. V tomto ohľade sú ľudia na Slovensku pesimistickejší v porovnaní s obyvateľmi krajín Európskej únie (EÚ), s ktorými Slovensko susedí. Negatívne vnímajú Slováci aj súčasnú ekonomickú situáciu, celkovo 83 percent opýtaných.

Vyplýva to z výsledkov Eurobarometra, ktoré zverejnili na webstránke Európskeho parlamentu. Prieskum sa zameral ne verejnú mienku na Slovensku vo vzťahu k EÚ. Zber dát prebehol na Slovensku formou osobných rozhovorov na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov v období od 12. januára do 1. februára.

Rrastúce ceny, inflácia a náklady na život

Za najzásadnejší súčasný problém považujú obyvatelia rastúce ceny, infláciu a náklady na život. Tieto problémy uviedlo 65 percent ľudí. V EÚ zase vo väčšej miere rezonuje problematika životného prostredia, a to 14 percent oproti trom percentám na Slovensku.

Druhou oblasťou, ktorú Slováci vnímajú ako najviac problematickú, sú dodávky energií. Za jeden z dvoch hlavných problémov vybralo túto oblasť 32 percent obyvateľov Slovenska.

Na treťom mieste rebríčka aktuálnych problémov sa umiestnila ekonomická situácia na Slovensku, ktorú vybralo 21 percent obyvateľov. Prieskum taktiež ukázal, že 32 percent Slovákov vníma EÚ pozitívne, 33 percent ju vníma neutrálne a 35 percent obyvateľov ju vníma negatívne.

Vláda a parlament na historických minimách

Takmer tretina obyvateľov Slovenska je názoru, že Slovensko by dokázalo lepšie čeliť budúcnosti, ak by bolo mimo Európskej únie. Naopak, 56 percent opýtaných vyjadrilo nesúhlas s budúcnosťou Slovenska mimo EÚ.

Historické minimá dosiahol prieskum dôvery vo vládu a parlament. Vláde SR a Národnej rade SR momentálne dôveruje 14 percent obyvateľov Slovenska. Dôvera v EÚ je na Slovensku na úrovni 37 percent. Dôvera v NATO je na úrovni 30 percent, čo je výrazne pod priemerom ostatných členských štátov.

V EÚ je dôvera v NATO na úrovni 50 percent. Výsledky prieskumu ukazujú, že 38 percent Slovákov súhlasí s nákupom a dodávkami vojenského materiálu na Ukrajinu zo strany únie.


Počasie