• Dnes je: Sobota 21. júla 2018 meniny má Daniel

Sestry vyzývajú Richtera a Druckera, aby riešili vážnu situáciu v nezdravotníckych zariadeniach

Sestry vyzývajú Richtera a Druckera, aby riešili vážnu situáciu v nezdravotníckych zariadeniach

Sestry pracujúce v zariadeniach sociálnych služieb trápi nielen nízke mzdové ohodnotenie, nízky počet personálu na počet klientov, ale aj zlé pracovné podmienky a vysoké pracovné vyťaženie.

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ako aj ministra práce sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera na akútne riešenie neudržateľnej situácie v nezdravotníckych zariadeniach.

Ako priblížila komora v tlačovej správe, sestry pracujúce v zariadeniach sociálnych služieb trápi nielen nízke mzdové ohodnotenie, nízky počet personálu na počet klientov, ale aj zlé pracovné podmienky a vysoké pracovné vyťaženie.

Sestry s vysokoškolským vzdelaním

Na vedenie SKSaPA sa pravidelne obracajú sestry z nezdravotníckych zariadení s prosbou o pomoc. Najnovšie komoru kontaktovali zdravotníci z Centra sociálnych služieb Bôrik Nitrianske Pravno s výzvou k riešeniu ich situácie.

"V našom zariadení pracujú sestry s vysokoškolským vzdelaním, špecializáciou v danom odbore. Zvyšovanie kvalifikácie si vyžaduje zákon, ale už sa zabúda na finančné ohodnotenie. Odbornú činnosť zväčša vykonávajú sestry, keďže lekár do zariadenia chodí len dvakrát do týždňa v určené dni. Sestry robia okrem svojej odbornej práce aj prácu pomocného zdravotníckeho personálu, keďže je málo opatrovateliek na počet klientov,” uvádza sa vo výzve zdravotníckych pracovníkov CSS Bôrik Nitrianske Pravno. Plat za ich prácu sa podľa nimi zverejnených informácií blíži k minimálnej mzde 435 eur.


"Priemerná mzda na Slovensku dosahuje odhadom 945 eur. Táto suma je pre nás vidina krásneho platu, ktorý nedosahujeme ani po 20-ročnej praxi s príplatkami. Tie sú buď smiešne nízke, alebo žiadne,” píše sa vo výzve s tým, že na oddelení so 46 klientmi, ktorí majú len psychiatrické diagnózy je sestra sama s jednou opatrovateľkou za príplatok 30 eur.

Posúvali si ich medzi oddeleniami

Sestry z okresu Prievidza sa už obrátili so žiadosťou o riešenie na vyšší územný celok Trenčín, kde si ich podľa komory posúvali medzi oddeleniami zdravotníctva a sociálnej sféry a nakoniec im povedali, že na zvyšovanie platov nie sú prostriedky, musia byť trpezlivé, možno nejaké odmeny dostanú raz za rok.

“Sme zo všetkého unavené, sklamané a hlavne demotivované. Nedostatok personálu, nízke mzdy, čím ďalej tým väčšie nároky na pracovné výkony, pribúda administratíva, klienti a príbuzní sú náročnejší... To všetko nás nesmierne zaťažuje. Nervozita a únava sa prejavuje aj na pracovných vzťahoch v kolektíve. Možno personálu je papierovo dostatok, ale viacero z nás je dlhodobých práceneschopných, pretože námaha sa odrazí na pohybovom aparáte, chrbtici a znovu je nás málo,” konštatuje sa ďalej vo výzve zdravotníkov z CSS Bôrik Nitrianske Pravno.

Situácia je neudržateľná

Podľa prezidentky SKSaPA Ivety Lazorovej je situácia v nezdravotníckych zariadeniach neudržateľná a vyžaduje si urýchlené riešenie.


"Dlhodobo v komore upozorňujeme kompetentných na nízke mzdové ohodnotenie, nízky počet personálu na počet klientov, zlé pracovné podmienky a vysoké pracovné vyťaženie všetkých sestier na Slovensku, vrátane sestier pracujúcich v centrách sociálnych služieb. Uvedené problémy v zariadeniach sociálnych služieb sa týkajú dvoch rezortov a kompetentní by sa mali prestať vyhovárať na druhého. Za jeden stôl by si konečne mali sadnúť minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ako aj minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, aby sa dohodli na akútnom riešení neudržateľnej situácie v nezdravotníckych zariadeniach,“ konštatovala prezidentka.

Liek bez rozhodnutia lekára

Na akútne riešenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych službách vyzvali aj účastníci XIV. Celoslovenskej konferencie sestier pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb s medzinárodnou účasťou, ktorá sa tento rok konala v Ružomberku.

Ako povedala organizátorka konferencie a viceprezidentka SKSaPA pre sestry pracujúce v nezdravotníckych zariadeniach Margita Kosturiková, v zariadeniach sociálnych služieb je čoraz zložitejšie starať sa o chronických pacientov aj preto, že sestra nemôže podať liek bez predchádzajúceho rozhodnutia lekára, ktorý do zariadenia často zájde v priemere raz za týždeň.


Sestra napríklad podľa platnej legislatívy nemôže bez písomnej ordinácie podať klientovi/pacientovi liek pri horúčke, od bolesti, na spanie, na močenie či na vysoký tlak.

Telefonická konzultácia s lekárom napríklad na Lekárskej službe prvej pomoci (LSPP) nemá podľa Kosturikovej právny podklad, pretože sestra v prípade súdnych sporov v prípade poškodenia zdravia, ohrozenia života, resp. fatálnych následkov u klienta/pacienta v prípade telefonicky ordinovaného lieku nemá doklad o ordinovaní lieku lekárom.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie