• Dnes je: Pondelok 16. mája 2022 meniny má Svetozár

Šeliga považuje podmienečné prepustenie Bašternáka za výsmech spravodlivosti, vyzval Kolíkovú na podanie dovolania

Šeliga považuje podmienečné prepustenie Bašternáka za výsmech spravodlivosti, vyzval Kolíkovú na podanie dovolania

Podmienečné prepustenie odsúdeného považuje koaličný poslanec vzhľadom na rozsah jeho trestnej činnosti a dĺžku odpykaného trestu za výsmech spravodlivosti.

27.1.2022 (Webnoviny.sk) - Koaličný poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) podal v zmysle Trestného poriadku podnet ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (nom. SaS), aby podala dovolanie proti rozhodnutiu o prepustení podnikateľa Ladislava Bašternáka na slobodu.

Ako informoval v tlačovej správe, podmienečné prepustenie odsúdeného považuje vzhľadom na rozsah jeho trestnej činnosti a dĺžku odpykaného trestu za výsmech spravodlivosti.

Mal by si odpykať celý trest

„Trestný poriadok umožňuje ministrovi spravodlivosti podať dovolanie voči takémuto rozhodnutiu, a to len na základe podnetu. Práve preto podávam podnet ministerke Kolíkovej, aby podala dovolanie proti rozhodnutiu Krajského súdu v Trenčíne, aby si pán Bašternák odpykal celý trest,“ vysvetlil Šeliga.

Doplnil, že nepopiera, že existuje nárok na to, aby každý prípad prehodnotil súd a mohol rozhodnúť o podmienečnom prepustení. Na druhej strane štát má podľa neho rovnako právo využiť všetky svoje legálne práva na to, aby ukázal, že to myslí v boji s trestnou činnosťou a trestaním páchateľov prepojených na vrcholných politikov vážne.

Skúšobná doba 30 mesiacov

Okresný súd Trenčín uznesením zo dňa 15. novembra 2021 rozhodol, že odsúdeného podnikateľa podmienečne prepúšťa z výkonu trestu odňatia slobody, určil mu skúšobnú dobu 30 mesiacov a súčasne nariadil probačný dohľad nad odsúdeným v trvaní 12 mesiacov.

V čase trvania probačného dohľadu má podmienečne prepustený zakázané opustiť územie Slovenskej republiky, dodržiavanie tohto zákazu bude kontrolované technickými prostriedkami. Krajský súd v Trenčíne v stredu 26. januára toto rozhodnutie potvrdil.

Podnikateľovi v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie