• Dnes je: Nedeľa 16. mája 2021 meniny má Svetozár

Segmentu dopravných zdravotných služieb hrozí kolaps, podľa asociácie sa ich VšZP rozhodla zlikvidovať

Segmentu dopravných zdravotných služieb hrozí kolaps, podľa asociácie sa ich VšZP rozhodla zlikvidovať

Je potrebné si uvedomiť, že denne prepravíme tisícky pacientov na vyšetrenia či medzi zdravotnými zariadeniam, napríklad na dialýzu, nehovoriac o pacientoch pozitívnych na COVID-19.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa rozhodla zlikvidovať segment dopravných zdravotných služieb. V tlačovej správe to konštatoval podpredseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Ernest Caban.

Nepochopiteľné zníženie zmluvných cien

Štátna poisťovňa podľa asociácie nepochopiteľne navrhla zníženie zmluvných cien od 1. januára tohto roka v priemere o 20 %. Stalo sa tak v situácii, keď dopravným zdravotným službám výrazne narástli náklady na prevoz pacientov a z dôvodu pandémie je ich prevádzka na pokraji kolapsu.

Ak tento návrh VšZP neprehodnotí, viaceré dopravné zdravotné služby podľa Cabana rozmýšľajú nad ukončením svojej činnosti. To bezprostredne ohrozí prevoz pacientov, vrátane pozitívnych na COVID-19.

Dopravnej zdravotnej službe hrozí kolaps

Takýto postup je v čase pandémie podľa asociácie nepochopiteľný, neakceptovateľný a de facto smeruje k likvidácii segmentu dopravnej zdravotnej služby. Rokovania s VšZP stroskotali rovnako aj so Združením záchranných a dopravných zdravotných služieb SR. Združenie spolu s asociáciou spoločne združujú cez 90 % poskytovateľov ambulancií dopravnej zdravotnej služby.

„Je potrebné si uvedomiť, že denne prepravíme tisícky pacientov na vyšetrenia či medzi zdravotnými zariadeniam, napríklad na dialýzu, nehovoriac o pacientoch pozitívnych na COVID-19. Ak svoj návrh na zníženie zmluvných cien VšZP nezmení, starostlivosť o týchto pacientov a dopravná zdravotná služba na Slovensku skolabuje,“ uzavrel asociácie.

Štátna poisťovňa ďalej pokračuje v rokovaniach

Podľa štátnej poisťovne však nie je pravda, že dopravcom ponúkli ceny nižšie o 20 %. Uviedol to hovorca VšZP Matej Neumann.

„Naša aktuálna ponuka zmluvných cenových podmienok je vyššia v porovnaní s cenami platnými minulý rok v priemere o 4,5 %,“ konštatoval s tým, že tento posledný cenový návrh bol zo strany Združenia záchranných a dopravných zdravotných služieb SR odmietnutý.


„Zároveň táto ponuka zohľadňuje zvýšené náklady súvisiace s transportom COVID pozitívnych klientov. V rokovaniach so Združením záchranných a dopravných zdravotných služieb SR naďalej pokračujeme,“ doplnil Neumann. Podotkol tiež, že ponuka cenových návrhov VšZP je preukázateľne vyššia v porovnaní s ostatnými poisťovňami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie