• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Šéfka všeobecných lekárov tvrdo skritizovala Krištúfkovej úpravu preventíviek, môže byť v rozpore s ústavou

Šéfka všeobecných lekárov tvrdo skritizovala Krištúfkovej úpravu preventíviek, môže byť v rozpore s ústavou

Poslankyňa NR SR za stranu Sme rodina Petra Krištúfková.

Parlamentom schválená legislatíva od poslankyne za hnutie Sme rodina Petry Krištúfkovej upravujúca preventívne prehliadky dospelých je prejavom odborného diletantizmu. Je v rozpore s viacerými platnými zákonmi, je v praxi nevykonateľná a pravdepodobne je súčasne aj v rozpore s Ústavou SR. Tvrdí to prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.

Ustanovenie je v rozpore so zákonmi

Každý dospelý občan môže v súčasnosti absolvovať preventívnu prehliadku u svojho všeobecného lekára raz za dva roky. Výnimkou sú darcovia krvi, ktorí môžu absolvovať preventívnu prehliadku raz za rok, čo je podľa Paluškovej medicínsky odôvodnené, odborne nespochybniteľné a žiaduce.

Pozmeňovacím návrhom poslankyne Krištúfkovej sa však do zákona dostala formulácia, podľa ktorej je periodicita preventívnych prehliadok u pacientov raz za dva roky, v prípade darcov krvi a pacientov po absolvovanej onkologickej liečbe, odporúčaných na ďalšie sledovanie u lekára so špecializáciou v špecializačnom všeobecné lekárstvo raz za rok.


„Ustanovenie zákona je v rozpore s viacerými platnými zákonmi a vyhláškami, je vecne nevykonateľné a medicínsky nezmyselné,“ zdôrazňuje šéfka SVLS.

Nejasnosti v znení

Podľa nej nie je jasné, čo v novele zákona znamená po absolvovanej onkologickej liečbe, kedy sa má uskutočniť, či o aký typ liečby by malo ísť. Takéto nezmysly podľa Paluškovej nemajú žiadny význam pre pacienta ani pre spoločnosť, nie sú opreté o žiadnu medicínu dôkazov, a preto neexistujú nikde na svete.


„Je evidentné, že ten, kto takto pokrivil roky starostlivo budovaný systém preventívnych prehliadok, ich zmysel, význam a náplň, je úplný medicínsky aj právny diletant,“ uviedla Palušková. Takýto postup je podľa nej v zásadnom rozpore s medzinárodnými odporúčaniami, ktoré varujú pred zbytočnou, pacienta zaťažujúcou a finančne neefektívnou „prílišnou diagnostikou“.

Palušková sa chce obrátiť na prezidentku

„Potrebujeme finančné prostriedky na efektívne preventívne programy, správnu diagnostiku a liečbu našich pacientov, efektívne onkologické programy, a nie na preukázateľné mrhanie nielen financiami, ale aj kapacitami zdravotníckych pracovníkov,“ tvrdí. Formulácia „pacientov po absolvovanej onkologickej liečbe, odporúčaných na ďalšie sledovanie u lekára so špecializáciou v špecializačnom všeobecné lekárstvo raz za rok“ je podľa šéfky SVLS v rozpore s platnou legislatívou.


Takíto pacienti u všeobecných lekárov a onkológov podľa nej neexistujú a v súčasnosti ani existovať nemôžu.

„Žiadny onkologický pacient nemôže byť „sledovaný“ všeobecným lekárom, pretože mu to neumožňujú súvisiace zákony ani vyhlášky. Nie je medicínsky a právne stanovený postup, a teda nie je možné čokoľvek, čo je v rozpore s platnou legislatívou a je nevykonateľné implementovať do zákona ako novelizáciu,“ upozorňuje Palušková.


Podľa prezidentky SVLS je načase skončiť s úplne nekompetentným schvaľovaním zákonov.


„V tomto prípade je nevyhnutné bez odkladu uviesť znenie novely do súladu s platnou legislatívou aj reálnou a bezpečnou medicínskou praxou. Keďže parlament znenie novely schválil, obrátime sa na kanceláriu prezidentky, aby uvedeným ustanoveniam venovala osobitnú pozornosť pred podpisom novely predmetného zákona,“ dodala Palušková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie