• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Šéf SPP: Existuje riziko, že Rusko stopne dodávky plynu na Slovensko. Naším cieľom je sa na takúto situáciu pripraviť

Šéf SPP: Existuje riziko, že Rusko stopne dodávky plynu na Slovensko. Naším cieľom je sa na takúto situáciu pripraviť

Naďalej existuje riziko, že Rusko obmedzí dodávky energií do krajín, ktoré nebudú platiť v súlade s ruskými podmienkami. Pre BBC Radio 4 to v pondelok povedal generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) .

Tvrdí, že „riziko tu určite je“ a hlavným cieľom SPP je byť na takúto situáciu pripravený. Ako dodal, v súvislosti s financovaním ruského zemného plynu neexistujú jednoduché odpovede.

„Akýkoľvek dovoz z Ruska, nielen zemného plynu, môže pomôcť podnietiť vojnové úsilie. Otázkou, pred ktorou stojíme, je, či to sankcie na dovoz plynu z Ruska pomôžu ukončiť,“ skonštatoval Prokypčák.

Minulý týždeň Rusko uviedlo, že už nebude dodávať plyn do Poľska a Bulharska po tom, čo zaň tieto krajiny odmietli platiť v rubľoch. Európska únia uviedla, že tento krok považuje za formu vydierania.

Sulíkovo ministerstvo nemá žiadny dlhodobý plán, ako sa zbaviť závislosti na ruskom plyne, tvrdí Kremský

Slovensku chýba akčný dlhodobý energetický plán, ako sa zbaviť závislosti od dovozu ruských energií. Po rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru o tom informoval jeho predseda Peter Kremský.

Hľadanie alternatívnych zdrojov

„Takýto plán zatiaľ nemáme. Budeme žiadať, aby sa takéto niečo vypracovalo. Akčný dlhodobý strategický plán, ktorý by hovoril, ako sa zbaviť závislosti od dodávok ruských energonosičov, by mal stanoviť jasné kroky štátu,“ povedal Kremský.

Sulík pripravil krízový plán

Podľa šéfa hospodárskeho výboru, by mali byť v akčnom pláne jasné definované projekty, ktoré bude štát podporovať. Napríklad pri využívaní geotermálnej energie. „Mali by tam byť jasné termíny. Ministerstvo hospodárstva nás má informovať o príprave takéhoto akčného plánu,“ konštatoval Kremský.

Slovensko má v prípade zastavenia dodávok energií z Ruska pripravený krízový plán. O ňom už v utajovanom režime rokoval aj kabinet. Členovia hospodárskeho výboru však nemali možnosť do neho nahliadnuť. „Krízový plán je neverejný, nedostali sme sa k nemu. Budeme sa snažiť do neho nahliadnuť,“ uzavrel Kremský.

Európske spoločnosti obchádzajú sankcie proti Rusku, otvorenie rubľového účtu má byť ich porušením

Otvorenie bankového účtu v rubľoch v ruskej banke Gazprombank by mohlo predstavovať porušenie sankcií Európskej únie (EÚ). Ako informuje spravodajský web BBC, povedal to nemenovaný popredný predstaviteľ EÚ.

Medzera v sankciách EÚ

Možnosť takejto „medzery“ v sankciách EÚ naznačili niektoré európske spoločnosti, predovšetkým nemecký Uniper a rakúska firma OMV, ktoré informovali, že rokujú s Gazpromom o tom, ako platiť za ruský plyn a zároveň dodržiavať sankcie EÚ.

Predstaviteľ „európskej dvadsaťsedmičky“ uviedol, že nemá žiadne formálne náznaky o tom, že by si spoločnosti z EÚ zriadili rubľové účty na platby za plyn.

Trest za platbu rubľami

Poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwová vyhlásila, že EÚ by mala potrestať členské krajiny, ktoré používajú rubeľ pri platbách za ruský plyn. „Poľsko počíta s dôsledkami pre tieto krajiny,“ poznamenala.


Ruský štátny energetický gigant Gazprom v stredu vo vyhlásení uviedol, že úplne zastavil dodávky poľskej plynárenskej spoločnosti PGNiG a bulharskému Bulgargazu po tom, čo odmietli splniť požiadavku Moskvy platiť v rubľoch, namiesto eur alebo dolárov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie