• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Šéf NATO Stoltenberg si je istý, že spor o vstupe Fínska a Švédska dokážu vyriešiť

Šéf NATO Stoltenberg si je istý, že spor o vstupe Fínska a Švédska dokážu vyriešiť

Fínsko a Švédsko oficiálne požiadali o členstvo v bezpečnostnej organizácii v stredu, prvé stretnutie vyslancov krajín NATO s cieľom prediskutovať ich prihlášky, však nedospelo k dohode.

19.5.2022 (Webnoviny.sk) - I keď turecký prezident odmieta prijatie Fínska a Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), generálny tajomník aliancie si je podľa vlastných slov istý, že spor vyriešia a dve severské krajiny sa budú môcť stať členmi NATO.

Turecký súhlas je pritom kľúčový, pretože žiadosti Fínska a Švédska o členstvo vo vojenskej aliancii musí schváliť všetkých 30 členských štátov NATO.

Turecko hovorí vstupu nie

Našim relevantným priateľom sme povedali, že vstupu Fínska a Švédska do NATO povieme nie a na tejto ceste budeme pokračovať,“ povedal prezident Recep Tayyip Erdogan tureckej mládeži vo videu pri príležitosti Pripomienky Atatürka, Dňa mládeže a športu.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg však medzičasom vo štvrtok konštatoval, že si je „istý, že dospejeme k rýchlemu rozhodnutiu a v rodine NATO privítame Švédsko aj Fínsko“. „Riešime obavy, ktoré vyjadrilo Turecko, pretože keď dôležitý spojenec (ako) Turecko vyjadrí bezpečnostné obavy, upozorní na problémy, potom je, samozrejme, jediný spôsob ako to vyriešiť, sadnúť si a nájsť spoločnú reč,“ povedal Stoltenberg novinárom v Kodani.

Fínsko a Švédsko oficiálne požiadali o členstvo v bezpečnostnej organizácii v stredu, prvé stretnutie vyslancov krajín NATO s cieľom prediskutovať ich prihlášky, však nedospelo k dohode. Pre túto chvíľu nie je v pláne žiadne ďalšie stretnutie a podľa agentúry AP sa pravdepodobne uskutoční až po tom, keď Erdoganove obavy preberú na vyššej diplomatickej úrovni.

Údajné napojenia na teroristické organizácie

Erdoganove námietky pritom pramenia z bezpečnostných obáv a nezhôd so Švédskom, do menšej miery aj s Fínskom, v súvislosti s podporou v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a ozbrojencov v Sýrii, ktorých Turecko považuje za odnož PKK. V dôsledku konfliktu Turecka s PKK pritom od roku 1984 zahynuli už desiatky tisíc ľudí.

Erdogan vo štvrtok dvoch potenciálnych nových členov NATO, najmä Švédsko, obvinil z financovania a dodávania zbraní ozbrojeným organizáciám a vyjadril sa, že údajné napojenia týchto krajín na teroristické organizácie znamenajú, že by nemali byť členmi aliancie. Turecko obe krajiny viní aj z ukrývania nasledovníkov duchovného Fethullaha Gülena, ktorému vláda pripisuje organizáciu nevydareného vojenského prevratu z roku 2016.

Na otázku, či by Fínsko mohlo do aliancie vstúpiť skôr ako Švédsko, Stoltenberg reagoval, že to riešia ako jeden proces a pracujú na tom ako na jednom procese.

Verejná mienka vo Fínsku i Švédsku sa výrazne zmenila v prospech členstva v NATO po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie