• Dnes je: Piatok 20. júla 2018 meniny má Iľja, Eliáš

Šéf Medzinárodného olympijského výboru sa stretol s vodcom Kim Čong-unom

Šéf Medzinárodného olympijského výboru sa stretol s vodcom Kim Čong-unom

S vodcom komunistického režimu absolvoval Thomas Bach polhodinový oficiálny program a 45-minútový neformálny rozhovor počas sledovania futbalového zápasu v hlavnom meste Pchjongjangu.

PCHJONGJANG 30. marca (WebNoviny.sk) - Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach sa v KĽDR stretol s Kim Čong-unom. S vodcom komunistického režimu absolvoval polhodinový oficiálny program a 45-minútový neformálny rozhovor počas sledovania futbalového zápasu v hlavnom meste Pchjongjangu.

Veľmi plodné stretnutie

Podľa Bacha má Kim Čong-un záujem, aby športovci z KĽDR nadviazali na nedávne zimné olympijské hry a zúčastnili sa aj na podujatiach pod piatimi kruhmi v Japonsku 2020 a ZOH v Pekingu o dva roky neskôr. "Mali sme veľmi plodné stretnutie. Kim Čong-un má veľmi jasnú víziu o úlohe športu v spoločnosti, vzdelávaní a zdraví obyvateľstva," povedal Bach.

Šéf MOV pricestoval do KĽDR vo štvrtok, aby s lídrami izolovaného režimu prediskutoval rozvoj športu v krajine. Okrem Kim Čon-una sa stretol aj s ministrom športu, ktorý okrem účasti na spomenutých podujatiach prisľúbil participáciu aj na tohtoročných olympijských hrách mládeže v argentínskom Buenos Aires. "Táto snaha je plne podporovaná Kim Čong-unom. Ubezpečili ma, že šport hrá veľkú úlohu v ďalšom rozvoji krajiny," dodal Bach.

Deeskalácia napätia v regióne

Účasť KĽDR na nedávnych ZOH v Pjongčangu, na ktorých sa predstavil spoločný tím hokejistiek, prispela k deeskalácii napätia v regióne. Južnú Kóreu navštívila na otváracom ceremoniáli ZOH 2018 delegácia zo severu, prvýkrát na najvyššej úrovni od konca vojny v 50-tych rokoch.

Oba štáty sú pritom technicky stále vo vojnovom stave, keďže konflikt ukončila iba dohoda o prímerí. KĽDR dokonca vyjadrila ochotu diskutovať s USA o svojom jadrovom programe. "Je to jeden z cieľov olympijského hnutia - budovať mosty a cez ne potenciálne urovnávať politické konflikty. Dúfam, že prostredníctvom olympijského ducha zaistíme trvalý mier na polostrove," uviedol Bach.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie