• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Šéf inšpekcie životného prostredia končí pre Tarabovu šikanu, ten podľa Jenča ohrozuje chod celého úradu

Šéf inšpekcie životného prostredia končí pre Tarabovu šikanu, ten podľa Jenča ohrozuje chod celého úradu

Namiesto vecného prístupu podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba na mňa útočil prostredníctvom sociálnych sietí a tlačovými vyhláseniami, kde klamal a zavádzal o dôvodoch odvolania, tvrdí Jenčo.

Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo doručil ministerstvu životného prostredia svoj súhlas s odvolaním z funkcie k 1. januáru 2024. Hovorí, že činnosť inšpekcie je paralyzovaná podpredsedom vlády a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom (nom. SNS).

Rozhodol sa odstúpiť

Ján Jenčo má momentálne priznané postavenie chráneného oznamovateľa v dvoch prípadoch, čo bolo dôvodom, prečo ho vedenie envirorezortu ešte 2. novembra nemohlo odvolať z funkcie. Odvtedy Ján Jenčo nemohol vykonávať svoju funkciu v plnej miere, všetky jeho kroky musel schváliť samotný minister.

Jenčo uviedol, že ako vedúci štátny zamestnanec, ktorý si váži princípy štátnej služby, ktorými sú zákonnosť, nestrannosť, profesionalita či politická neutralita, sa rozhodol, že v súčasnej situácii, keď sa stal terčom útokov a šikany zo strany Tarabu, nemôže ďalej zastávať svoj post.

Fungovanie v paralyzovanom móde

Dodal, že inšpekcia nemôže dlhodobo fungovať v takomto paralyzovanom móde, aký nastavil minister Taraba.


„Považujem to za hrubý zásah do integrity a činnosti inšpekcie, na čo dopláca celá inštitúcia, moji podriadení a v konečnom dôsledku naše životné prostredie a občania,“ uviedol Jenčo. Podľa neho ataky zo strany ministra prišli aj napriek tomu, že ponúkol envirorezortu zmierlivé riešenie a chcel sa dohodnúť na podmienkach odchodu.


„Namiesto vecného prístupu však podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba na mňa útočil prostredníctvom sociálnych sietí a tlačovými vyhláseniami, kde klamal a zavádzal o dôvodoch odvolania,“ tvrdí Jenčo. Zároveň podotkol, že SIŽP je nezávislý odborný kontrolný orgán, ktorý nesmie podliehať politickým tlakom či zmenám.

Taraba vyzval Jenča 4. decembra na odstúpenie. Ako informoval vtedy envirorezort, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že SIŽP nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice Angeliku Theinerovú pre kauzu odkaliska Poša. Podľa Tarabu situácia vrhá zlé svetlo na prácu SIŽP.


„Verejne preto vyzývam generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia, aby odstúpil z funkcie. Je to dôkaz nielen toho, že pán Jenčo nemá základnú bezpečnostnú previerku, ale zároveň aj toho, že nevie odborne a zákonným spôsobom viesť túto inštitúciu,“ povedal Taraba.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie