• Dnes je: Pondelok 26. februára 2024 meniny má Viktor

Sedem dôvodov, prečo je pomoc štátu s drahými energiami zlý nápad

Sedem dôvodov, prečo je pomoc štátu s drahými energiami zlý nápad

Celkovo uviedol sedem dôvodov. Medzi nimi aj mrhanie „spoločnými peniazmi“, keďže pomoc je plošná a nerozlišuje, kto ju potrebuje a kto nie. Účet zaplatia aj tak občania, napríklad v podobe vyšších daní

Vláde chce opäť urobiť „dieru do sveta“. V časoch koronavírusových malo byť Slovensko premiantom vďaka celoplošnému testovaniu a stal sa pravý opak, patrili sme ku krajinám s najviac obeťami v prepočte na počet obyvateľov.

Tentokrát počas energetickej krízy chceme ukázať, ako sa môže najlepšie pomôcť domácnostiam v boji s drahými energiami. Máme sa aj tentokrát báť? Zamýšľa sa v komentári Ronald Ižip, šéfredaktor Trendu.

„Slovensko bude svetový unikát, domácnosti budú platiť tohtoročné ceny a ich budúci rok neporastú.

V tomto bude Slovensko doslova európsky unikát a tak ako som aj počas tohto roka viackrát povedal, že nám budú európske domácnosti, alebo v iných krajinách závidieť ceny energií, tak dnes to napĺňame skutkami,“ povedal Igor Matovič (OĽaNO).

Dva spôsoby pomoci

Slovenský „financmajster“ vo štvrtok spoločne s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO), ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom (Sme rodina) a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronikou Remišovou (Za ľudí) priblížili, že elektrina od januára nezdražie vôbec a ceny plynu a tepla sa stúpnu o zhruba 15 percent.


A štát podľa Matoviča pomôže v boji s drahými energiami dvoma spôsobmi. Priamymi štátnymi dotáciami dodávateľom energií a kontraktom so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorému dodajú domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu. „Pomoc štátu je tak šesť miliárd eur. V priemere 3-tisíc eur na slovenskú domácnosť,“ dodal Matovič.

Otázky sú podobné ako pri covide

Ižip v súvislosti s touto pomocou hovorí, že otázky sú podobné ako pri covide, a to prečo s takto skvelým nápadom neprišla žiadna iná krajina na svete a prečo to takto nerobia bohatšie a ani chudobnejšie krajiny. A odpoveď je podľa neho jednoduchá. „Je to veľmi zlý nápad a dôvodov je viacero,“ konštatuje.


Celkovo uviedol sedem dôvodov. Medzi nimi aj mrhanie „spoločnými peniazmi“, keďže pomoc je plošná a nerozlišuje, kto ju potrebuje a kto nie. Účet zaplatia aj tak občania, napríklad v podobe vyšších daní. Domácnosti nebudú nútené šetriť, keďže ceny za energie im nestúpnu a bude ich štát kompenzovať.


„Štvrtým dôvodom je, že reálne ceny zemného plynu, elektriny aj tepla ostanú dlhodobo vysoké. Platby slovenských domácností sa ale nastavia nerealisticky nízko. Nikto nebude mať motiváciu investovať do energetických úspor, čím sa Slovensko stane krajinou, ktorej dlhodobá energetická efektivita výrazne utrpí,“ píše Ižip.

Ďalším problémami podľa neho sú, že podpora domácností je neproporčne vyššia ako v prípade biznisu a budúce vlády budú mať problém ceny energií „skokovo“ zvýšiť „Slovensko sa tak dostane do ďalej slučky populizmu, ktorý výrazne navýši štrukturálny deficit krajiny, ktorý už teraz vyzerá hrozivo,“ konštatuje a keďže je pomoc podmienená schválením štátneho rozpočtu, ide aj o vydieranie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie