• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

SaS zvolá okrúhly stôl k téme odluky cirkví od štátu, poukázala na ich zle nastavené financovanie (video)

SaS zvolá okrúhly stôl k téme odluky cirkví od štátu, poukázala na ich zle nastavené financovanie (video)

Súčasný model financovania cirkví nie je podľa SaS dobre nastavený, peniaze by im stále pribúdali.

3.2.2022 (Webnoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce na utorok 15. februára zvolať okrúhly stôl za účasti politických strán a všetkých cirkví, ktorý by sa venoval odluke cirkví od štátu. Stranu k tomu vedie skutočnosť, že hoci je podľa výsledkov sčítania veriacich menej, financie dostávajú v nezmenenej výške.

Na štvrtkovej tlačovej besede to povedal poslanec Národnej rady SR (NR SR) Miroslav Žiak a poslanec a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin (obaja SaS). Strana túto tému ťahá už niekoľko rokov. Podľa strany Sloboda a Solidarita nie je súčasný model financovania cirkví dobre nastavený.

Odluku cirkví požaduje väčšina Slovákov

Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nie je súčasný model financovania cirkví, ktorý nastavila niekdajšia ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) v roku 2019, dobre nastavený.

„Za niekoľko desaťročí by cirkvi nemali žiadnych nasledovníkov, ale financie by im rástli. Okrúhly stôl môže zblížiť všetky pohľady na túto tému, ak sa nebude viesť v emočnej, ale vo faktografickej rovine,“ povedal Žiak.

Doplnil, že odluku cirkví si neželajú len ateisti, ale aj veriaci či kňazi, ktorí, ak si odluku cirkví priamo neželajú, sú za spresnenie pravidiel jej financovania. Opiera sa aj o prieskum z roku 2020, v ktorom sa takmer 77 percent ľudí vyjadrilo, že odmietajú cirkvám prispievať na ich chod. Žiak by bol rád, keby sa na rokovaní zúčastnili aj zástupcovia Kresťanskej únie.

„Veríme, že spoločne dôjdeme k nejakému konsenzu tak, aby sme posunuli cirkev do 21. storočia,“ konštatoval.

Foltin oslovil ministerku kultúry

Foltin pripomenul, že otázka odluky cirkví od štátu patrí dlhodobo k témam SaS najmä z pohľadu slobody daňovníkov, teda tých, ktorí „aktivity cirkví nevyužívajú, odmietajú a nemusia finančne prispievať na ich chod“.

„Je dôležité, aby bola vyvinutá ideologická a náboženská neutralita štátu. Chcel by som požiadať ministerku kultúry, aby sa touto tematikou začala zaoberať,“ dodal.

Žiak pripomenul, že takzvané Vatikánske zmluvy, ktoré financovanie cirkví na Slovensku riešia, nie sú výhodné.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie