• Dnes je: Utorok 29. septembra 2020 meniny má Michal, Michaela

SaS prekazila Kaliňákov plán. Má profil v aplikácii TikTok, ale chce upozorňovať na jej riziká

SaS prekazila Kaliňákov plán. Má profil v aplikácii TikTok, ale chce upozorňovať na jej riziká

Podpredseda Smeru-SD Erik Kaliňák nedávno vyhlásil, že sa bude snažiť osloviť mladú populáciu voličov aj prostredníctvom mobilnej aplikácie a sociálnej siete TikTok, ktorú polícia SR označila za nebezpečnú.

28.7.2020 (Webnoviny.sk) - Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) si uvedomuje bezpečnostné riziká, ktoré predstavuje využívanie mobilnej aplikácie TikTok. Pre agentúru SITA to uviedla Marie Stracenská z komunikačného oddelenia strany. SaS má aj napriek tomu v aplikácii vytvorený profil, ktorý založili členovia mládežníckej organizácie Mladí SaS.

Aplikáciu neplánuje využívať ani vznikajúca strana Hlas – sociálna demokracia expremiéra a podpredsedu Národnej rady SR (NR SR) Petra Pellegriniho.

Na nebezpečnosť upozorňovala aj polícia

Strana SaS má v aplikácii TikTok vytvorený profil, ktorý zakladali členovia mládežníckej organizácie Mladí SaS. Dôvodom bola recesia, keďže chceli predbehnúť bombastický plán nového člena predsedníctva Smeru-SD Erika Kaliňáka. Ten deklaroval, že dostane stranu Smer-SD na túto platformu a bude medzi prvými. Prvý už teda nebude,“ ozrejmila zámery liberálov Stracenská.

V strane si však podľa jej slov uvedomujú bezpečnostné riziká, ktoré používanie aplikácie TikTok predstavuje. „Už dávnejšie sme registrovali informácie Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK - CERT o tom, že táto aplikácia predstavuje nebezpečenstvo nielen pre tých, ktorí do nej vkladajú videá intímnejšieho charakteru, ktoré by mohli byť v budúcnosti zneužité. Ďalším rizikom je, že aplikácia môže ´dolovať´ z mobilu informácie a dáta, ktoré by ste nechceli poskytnúť tretej strane,“ priblížila Stracenská. S Mladými SaS-kármi majú preto podľa nej v pláne venovať sa tejto téme a upozorňovať na to, aké riziká aplikácia predstavuje.

Na nebezpečnosť TikToku minulý týždeň upozorňovala aj Polícia SR v súvislosti s bezpečnosťou mladistvých na internete. Aplikácia má totiž obsahovať chyby, ktoré by prípadným útočníkom mohli umožniť prístup k osobným údajom používateľov. Upozornenia Polície SR berie vážne aj opozičná strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). „Uvedomujeme si nebezpečenstvá a hrozby, ktoré so sebou prináša ‚svet internetu‘. Zvlášť citlivo to vnímame, pokiaľ ide o deti. Tam musia platiť jasné hranice, bez ohľadu na možný politický profit,“ zdôraznil pre agentúru SITA hovorca ĽSNS a poslanec NR SR Ondrej Ďurica.

Kaliňák chce osloviť mladých voličov

Aplikáciu neplánuje využívať ani vznikajúca strana Hlas – sociálna demokracia expremiéra a podpredsedu Národnej rady SR (NR SR) Petra Pellegriniho. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. V hnutí Sme rodina sú zasa otvorení všetkým možnostiam online komunikácie. Ako agentúru SITA informovalo tlačového oddelenie Sme rodina, o možnosti využívanie tejto aplikácie však diskusia v hnutí zatiaľ nebola.

Erik Kaliňák, ktorý je od 18. júla jedným z piatich podpredsedov opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), sa nedávno vyjadril, že sa bude snažiť osloviť mladú populáciu voličov. Jedným z nástrojov, ako to plánuje docieliť, je aj prostredníctvom mobilnej aplikácie a sociálnej siete TikTok, ktorá slúži na vytváranie a zdieľanie krátkych videoklipov v rozsahu 15 sekúnd a krátkych videí v časovom intervale troch až 60 sekúnd. Aplikáciu vyvíja čínska spoločnosť ByteDance.

Viac k téme: NCSC národné centrum kybernetickej bezpečnosti, TikTok

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie