• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

SaS predstavila Radu pre budúcnosť školstva, podľa Gröhlinga sa budú stretávať na týždennej báze (video)

SaS predstavila Radu pre budúcnosť školstva, podľa Gröhlinga sa budú stretávať na týždennej báze (video)

Tlačová beseda strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila na tlačovej besede Radu pre budúcnosť školstva. Uviedol to predseda SaS Richard Sulík. Zasadať by mala na týždňovej báze, plánuje komentovať dianie a predkladať návrhy i apelovať na vládu.

Členovia rady

Podľa bývalého ministra školstva Branislava Gröhlinga ide o pedagógov na všetkých úrovniach školstva a vedy, ktorí sa venujú rozličným oblastiam, o zástupcov rodičov či ľudí venujúcich sa téme duševného zdravia.

Dodal, že chcú byť nápomocní aj Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Externým konzultantom Rady bude Róbert Mistrík. Jej súčasťou bude i bývalá štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová, ktorá sa venovala problematike inklúzie. Síthová zdôraznila aj potrebu podpory duševného zdravia.

Ďalším členom bude Ľudovít Paulis, ktorý bol tiež počas Gröhlingovho pôsobenia v pozícii ministra tajomníkom rezortu školstva. Paulis by sa chcel naďalej venovať témam týkajúcim sa vysokého školstva a vedy a výskumu.

Vzdelávanie a trh práce

Spojkou vzdelávania a trhu práce by mal byť predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský. Ten uviedol, že ponuku prijal, pretože chce ponúknuť perspektívu zamestnávateľov, ktorí sú najväčšími odberateľmi vzdelávacieho systému.

Záleží mu na kvalite absolventov, ale aj na tom, aby títo boli spokojní so svojím uplatnením. V Rade bude pôsobiť aj Anna Chlupíková, ktorá sa na rezorte školstva venovala téme základného školstva a predprimárnemu vzdelávaniu.


Jej cieľom by malo byť vybudovanie kanálu na komunikáciu medzi riaditeľmi škôl a ministerstvom. Profesorka Andrea Madarasová-Gecková sa bude v Rade venovať problematike duševného zdravia žiakov.

Spolupráca

Podpore talentov a ich udržaniu na Slovensku sa bude venovať Martin Plesch, vedecký pracovník, ktorý sa zaoberá popularizáciou vedy a prácou s mladými talentmi.


Právnička a pedagogička a zakladateľka projektu Rodič Ľavou Zadnou Ivett Pavlis bude v Rade zastupovať element rodičov.


Gröhling dodal, že ide o jadro Rady pre budúcnosť školstva, ale sú i ďalšie osobnosti, ktoré chcú spolupracovať.Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie