• Dnes je: Pondelok 23. júla 2018 meniny má Oľga

SaS chváli Pellegriniho a Kalavskú za víziu zdravotníctva, liberáli však vidia aj nedostatky

SaS chváli Pellegriniho a Kalavskú za víziu zdravotníctva, liberáli však vidia aj nedostatky

Strana SaS avizuje, že napĺňanie cieľov bude pozorne sledovať.

BRATISLAVA 13. júla (WebNoviny.sk) - Na chystanú reprofilizáciu slovenských nemocníc, ktorú chystá ministerstvo zdravotníctva reagovala aj strana Sloboda a solidarita.

Zástupcovia strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková a Martin Barto pozitívne zhodnotili základné vízie zdravotnej starostlivosti, ktorú predstavila ministerka zdravotníctva a premiér. Opatrenia sú podľa nich blízke reforme zdravotníctva, ktorú pripravila opozičná strana SaS.

Reformné dielo zdravotníctva

"V marci tohto roku sme predstavili reformné dielo pre oblasť zdravotníctva. Vidíme, že naše úsilie začať poctivo rokmi zanedbávaný rezort riešiť, dnes začína padať na úrodnú pôdu. Smer v piatok po desiatich rokoch, čo má zdravotnícky rezort v rukách, predstavil, konečne, základnú víziu pre oblasť nemocničnej starostlivosti. A treba ich za to pochváliť," uviedla poslankyňa za SaS J. Cigániková.


Na druhej strane nedostatky liberáli vidia v tom, že sa nehovorilo o tom, ako ďalej so zadlženými univerzitnými a fakultnými nemocnicami.

"Ktorých dlh stále rastie, napriek tomu, že sa prijalo nemálo opatrení. Zdá sa, že ich efektívnosť nie je zatiaľ príliš vysoká. Navyše vieme, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nedofinancovala rast platov v týchto nemocniciach, hoci zdroje na to dostala od vlády koncom roku 2017," poukázal člen zdravotníckeho tímu SaS M. Barto. Strana SaS avizuje, že napĺňanie cieľov bude pozorne sledovať.

Reprofilizácia slovenských nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chystá reprofilizáciu nemocníc na Slovensku. Vyplýva to z konceptu rozvoja ústavnej zdravotnej starostlivosti, o ktorom informovala na tlačovej konferencii šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ako priblížila, nemocnice by sa mali rozdeliť na nemocnice 1. typu, kde bude dostupná všeobecná zdravotná starostlivosť. Pri nemocniciach 2. typu by malo ísť o špecializované pracoviská.

Koncové pracoviská budú ústavy, vysokošpecializované srdcovo-cievne, onkologické a iné ústavy. Takýmto nastavením chce ministerstvo podľa Kalavskej dosiahnuť to, aby spektrum výkonov bolo špecializované.

,

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie