• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

SaS chce na školách vytvoriť bezpečný priestor, predstavila opatrenia na zlepšenie duševného zdravia žiakov (video)

SaS chce na školách vytvoriť bezpečný priestor, predstavila opatrenia na zlepšenie duševného zdravia žiakov (video)

Podpredseda strany Sloboda a solidarita Branislav Gröhling (v strede) a členky Rady pre budúcnosť školstva Svetlana Síthová (vpravo) a Andrea Madarasová Gecková (vľavo) na tlačovej besede k duševnému zdraviu školákov.

Rada pre budúcnosť školstva strany Sloboda a Solidarita (SaS) zdôrazňuje potrebu zabezpečiť žiakom na školách psychológa na konzultácie, ale aj školské podporné tímy, ako sú napr. logopédi, špeciálni, liečební či sociálni pedagógovia a asistenti učiteľa.

Exminister školstva a podpredseda SaS Branislav Gröhling taktiež trvá na tom, aby sa zaviedli tzv. kabinety duševnej pohody či vytvorili anonymné psychologické centrá v rámci školských klubov detí alebo tzv. wellbeing na školách ako súčasť merania kvality školy.

Duševná nepohoda u školákov

SaS ďalej navrhuje, aby sa na školách vytvoril bezpečný priestor pre žiakov v podobe bezpodnetnej, relaxačnej či multisenzorickej miestnosti. Gröhling zároveň informoval, že je pripravený sa opäť uchádzať o miesto ministra školstva.

„Duševné poruchy vytvárajú slovenskej spoločnosti náklady vo výške až 2,1 miliardy eur ročne. Zároveň predražujú zdravotný a sociálny systém a znižujú výkonnosť ekonomiky. Viac ako polovica ľudí s duševnými ťažkosťami je v produktívnom veku, ale už v detstve vzniká viac ako 50 percent duševných problémov,“ uviedol Gröhling.


Dodáva, že duševná nepohoda môže u školákov spôsobiť horší prospech, záškoláctvo, zhoršenú pozornosť, únavu, nízke sebavedomie, ale aj sebapoškodzovanie.


Light aj systémové opatrenia

Členka Rady pre budúcnosť školstva SaS Svetlana Síthová doplnila, že štát sa musí zamerať na light i systémové opatrenia. Light opatrenia sú podľa nej podporné programy pre všetky školské stupne, podpora triednických hodín alebo práca s rodičmi v rodičovských združeniach.

Medzi systémové opatrenia Síthová radí vzdelávanie a podporu učiteľov alebo vytváranie podmienok, aby mohli byť stimulujúcimi či podporujúcimi dospelými.

Nárast problémov v oblasti emócií

„Tiež treba pokračovať v opatreniach, ktoré vyrovnávajú nerovnosti v šanciach na vzdelanie, a to sú doučovanie či študovne aj s asistujúcou dospelou osobou. Pre pedagógov a zamestnancov škôl treba zaviesť zborovne duševnej pohody a do programov duševného zdravia systematicky investovať,“ dodala.


Andrea Madarasová Gecková z Rady informovala, že za uplynulé štyri roky zaznamenali nárast výskytu problémov v oblasti emócií, koncentrácie a správania.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie