• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

SaS chce 15-ročným zjednodušiť vybavovanie povolení pre brigády, kritizuje byrokraciu a zdĺhavosť procesov

SaS chce 15-ročným zjednodušiť vybavovanie povolení pre brigády, kritizuje byrokraciu a zdĺhavosť procesov

Liberáli zmapovali situáciu, ako po mesiaci letných prázdnin funguje možnosť pracovať pre 15-ročných.

6.8.2021 (Webnoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada zjednodušiť vybavovanie povolení pre brigádne práce 15-ročných. Tí môžu na základe novely Zákonníka práce brigádovať od marca tohto roka.

Liberáli sú nespokojní

Predtým museli mať na brigádu ukončenú 10-ročnú školskú dochádzku. Liberáli však nie sú spokojní ani so súčasným stavom, kritizujú byrokraciu i zdĺhavosť procesov.

„Zaregistrovala som pripomienky zástupcov podnikateľov, ktorí zmenu vítajú, ale z ich pohľadu je okolo vybavovania príliš veľa byrokracie. Určite by sme si mali sadnúť za spoločný stôl s podnikateľmi, inšpektorátmi práce, úradom verejného zdravotníctva a doladiť konanie tak, aby mladým nestálo v ceste veľa prekážok,“ uviedla poslankyňa NR SR Jarmila Halgašová. Vybavovanie žiadosti dva až tri týždne je podľa nej zdĺhavé.

Najviac povolení udelili v Žiline

„Zmapovali sme situáciu, ako po mesiaci letných prázdnin funguje možnosť pracovať pre 15-ročných. Z našich zistení vyplynulo, že doteraz inšpektoráty práce zaevidovali 48 žiadostí na výkon ľahkých prác,“ priblížila Halgašová.

Na základe nich bolo vydaných 34 povolení na výkon ľahkých prác, 9 žiadostí bolo v štádiu riešenia a v ôsmich prípadoch povolenia neboli vydané. Najviac povolení udelil Inšpektorát práce Žilina.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie