• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

SAPI pri výstavbe veterných elektrární volá najmä po skrátení povoľovacích lehôt

SAPI pri výstavbe veterných elektrární volá najmä po skrátení povoľovacích lehôt

Veterné elektrárne mnohé krajiny považujú za najrýchlejšiu cestu, ako umožniť nahradenie dovozu plynu, a teda aj znižovania závislosti nielen na Rusku

Slovenská asociácia fotovoltiky a OZE (SAPI) očakáva od štátu v otázke rozvoja veterných elektrární najmä skrátenie povoľovacích lehôt. Práve dĺžka povoľovacích procesov je podľa nich jeden z dôvodov, prečo patrí Slovensku s troma megawattmi inštalovaného výkonu vo veterných elektrárňach nelichotivá posledná priečka v EÚ.

Asociácia oceňuje, že po dlhých rokoch štát pripravuje návrh systematického prístupu k využívaniu veternej energetiky.

„V tejto chvíli nepoznáme detaily pripravovaných zmien. Veríme však, že sa zásadne skrátia povoľovacie lehoty aj pre veterné elektrárne, čo je cesta, ktorou ide napríklad aj Česká republika, Estónsko, či Španielsko,“ uviedol pre agentúru SITA člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko.

Energia z veterných elektrární

Ako dodal Lacko, práve veterné elektrárne mnohé krajiny považujú za najrýchlejšiu cestu, ako umožniť nahradenie dovozu plynu, a teda aj znižovania závislosti nielen na Rusku.


„Veterné elektrárne dnes patria spolu s fotovoltickými elektrárňami k technologicky najlacnejším zdrojom elektriny, takže nielenže nepotrebujú dotácie, ale naopak tlačia aj na znižovanie cien elektriny na trhu,“ konštatoval Lacko.

Budúcnosť výstavby na Slovensku

Dočasne poverení ministri Karel Hirman a Ján Budaj by mali v najbližšom čase predstaviť budúcnosť výstavby veterných elektrární na Slovensku.


„Spolu s kolegom ministrom životného prostredia Jánom Budajom čoskoro predstavíme systémový prístup k využívaniu veternej energie na Slovensku,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Karel Hirman.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie