• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Samosprávy odmietajú daňové prognózy a žiadajú „biely rozpočet“, podľa ministerstva ZMOS nevie čítať s porozumením

Samosprávy odmietajú daňové prognózy a žiadajú „biely rozpočet“, podľa ministerstva ZMOS nevie čítať s porozumením

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik (v strede) na tlačovej besede o podpísaní memoránd politickými stranami

Daňové prognózy, ktoré tento týždeň predstavilo ministerstvo financií, sú pre samosprávy neprijateľné. Znamenajú zánik služieb pre občanov, tvrdí Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Ministerstvo financií SR je v súlade s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti povinné zostaviť vyrovnaný štátny rozpočet, pričom táto povinnosť sa vzťahuje aj na mestá a obce. Na tomto základe rezort financií vypracoval aj septembrovú daňovú prognózu.

Výpadok dane

„V tejto súvislosti daňová prognóza pre rok 2024 predpokladá výnos dane z príjmov fyzických osôb pre mestá a obce 2,02 miliardy eur, čo je v porovnaní s aktuálnou prognózou na tento rok výpadok dane z príjmov fyzických osôb v objeme takmer 473,6 milióna eur,“ upozorňuje ZMOS.

Daňová prognóza predpokladá, že mestá a obce vyberú na dani z nehnuteľnosti v budúcom roku približne 519 miliónov eur. Ak by chcela samospráva výpadok dane sanovať z výnosu dane z nehnuteľností, musela by sa daň z nehnuteľnosti pre rok 2024 zvýšiť o takmer sto percent, čo je podľa ZMOS vzhľadom na sociálno-ekonomickú situáciu občanov neprijateľné.

Zdroje samospráv klesli

„Požadujeme „biely rozpočet“, v ktorom bude návrh na financovanie miest a obcí v roku 2024, ktorý bude reagovať na daňový výpadok dane z príjmov fyzických osôb v objeme 473,6 milióna eur v rozpočtoch miest a obcí v roku 2024. Pri tomto návrhu daňových príjmov budú mestá a obce len prevádzkarmi úradov, a kto bude mať šťastie na malú investíciu, bude aj údržbárom,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.


Mestá a obce v roku 2022 aj v dôsledku legislatívnych opatrení štátu s dopadom na ich rozpočty hospodárili so schodkom v objeme 278,8 milióna eur. Predpokladalo sa pritom, že schodok dosiahne sumu „len“ 146 miliónov eur, čo predstavuje zhoršenie o 132,8 milióna eur. Zdroje v rezervnom fonde miestnych samospráv klesli.

Rokovania k rozpočtu verejnej správy

ZMOS žiada, aby súčasná vláda zverejnila „white paper“ aj k štátnemu rozpočtu na rok 2024 alebo „biely rozpočet“ v nadväznosti na prognózy vývoja daňových príjmov a výdavkov pre samosprávu v rokoch 2024 až 2026 a vymedzila opatrenia či mimoriadne zdroje v štátnom rozpočte na rok 2024 v nadväznosti na zverejnené daňové prognózy.


„Vo vzťahu k novej vláde žiadame rokovania k návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2024 a stabilizovanie výpadkov na výnose dani z príjmov fyzických osôb, ktoré pre daný rok predstavuje takmer pol miliardy eur,“ upozornil Božik.

Kompetencie sa nemenia

Zdôrazňuje, že kompetencie miestnych samospráv sa nemenia, s výnimkou preneseného výkonu na úseku stavebného konania. Viac ako 4-tisíc kompetencií budú mestá a obce vykonávať aj v roku 2024, obyvatelia v nich budú žiť aj roku 2024.


„Výnosy na daňových príjmoch pre miestne samosprávy sa znižujú. Platy zamestnancov vo verejnej správe sa zvýšili takmer o 20 %,“ uviedol šéf ZMOS.


Aj napriek úsporným opatreniam na miestnej úrovni, zvyšovaniu daní čaká samosprávy deficitné hospodárenie, čo znamená znemožnenie výkonu poskytovania služieb pre občanov a všestrannej starostlivosti a miestny rozvoj.

Nejde o realistický scenár

Ministerstvo financií SR v reakcii uviedlo, že zástupcovia samospráv nevedia čítať s porozumením. Tvrdí, že viackrát upozornilo na to, že aj v prípade daňovej prognózy v žiadnom prípade nejde o realistický scenár, keďže počíta s vyrovnaným rozpočtom.


„Zákon o rozpočtovej zodpovednosti zaväzuje vládu formálne predložiť vyrovnaný rozpočet na rok 2024. Výbor je preto viazaný predstaviť aj prognózu príjmov a vybraných výdavkov na tomto zákonnom predpoklade. Vyrovnaný rozpočet na budúci rok však nie je realistickým scenárom, keďže s nástupom novej vlády táto sankcia pominie,“ zdôrazňuje rezort.


Výbor preto po voľbách pripraví novú prognózu, ktorá bude vychádzať z fiškálnych cieľov novej vlády. Na základe nej uvidia samosprávy reálny predpoklad ich daňovo-odvodových príjmov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie